Demokracia a mier. To sú hodnoty, ktoré „reprezentuje“ Zuzana Čaputová. Aspoň podľa vlastných slov a tých, ktorí ju oceňujú. V Berlíne sa stretla s nemeckým prezidentom Frankom-Walterom Steinmeierom. Témou rozhovorov boli vzájomné vzťahy krajín, spolupráca v kontexte 30. výročia nadviazania vzájomných diplomatických vzťahov, ako aj aktuálne otázky.
Mohlo by vás zaujímať
Intelektuálne debaty
Čaputová prijala aj Steinmeierovo pozvanie na diskusiu o tom, ako môžu demokracie čeliť súčasným výzvam, napríklad polarizácii či strate dôvery v inštitúcie. Spolu s hlavami oboch štátov diskutovali na zámku Bellevue, v sídle nemeckého prezidenta, aj viacerí novinári, intelektuáli a odborníci zo Slovenska a Nemecka.
Radosť z ocenenia
O svojej návšteve sa prezidentka rozpísala aj na sociálnej sieti.
„V Berlíne si prevezmem aj Schwarzkopfovu európsku cenu, ktorú od roku 2003 udeľujú rôznym inštitúciám alebo ich predstaviteľom, ktorí sú podľa Nadácie Schwarzkopf obzvlášť oddaní mierovej, zjednotenej a udržateľnej Európe. Medzi doterajších laureátov ocenenia patria napríklad hlavná prokurátorka Medzinárodného trestného tribunálu pre bývalú Juhosláviu Carla del Ponte, či bývalý predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker alebo bývalý predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz,“ uviedla.
Juncker
Bol napríklad v roku 2019 za vylúčenie Orbána a Fidezsu z EPP. Kvôli kampani strany maďarského premiéra v súvislosti s migračnými kvótami. Tá Junckera ukazovala na billboardoch spolu s americkým filantropom Georgeom Sorosom a slovami „Máte právo vedieť, čo Brusel chystá“.
Demokracia a mier
Schwarzkopfovu európsku cenu Si Zuzana Čaputová vyslúžila za „odvahu postaviť sa organizovanému zločinu, za práva menšín a najmä Rómov a za ekologicky udržateľnú budúcnosť.“ Nie je jasné, kedy sa prezidentka venovala organizovanému zločinu.
„Celej Európe dáva nádej, že budúcnosť tolerancie, udržateľnosti a spoločenstva je možná,“ uviedla nadácia v odôvodnení. „Jej boj proti korupcii ukazuje, že existuje alternatíva ku skorumpovanej a autoritárskej elite. Stala sa vzorom v celom regióne a opozičné hnutia po celom regióne získali novú silu, stojí v odôvodnení nadácie, ktorá ju ocenila.
Regulácia názorov je v demokracii nevyhnutná
Reguláciu sociálnych sietí považuje prezidentka za nevyhnutnosť. Myslí si však, že samotná regulácia nestačí. Hodnoty, ako sú humanizmus, empatia alebo rešpekt, sa podľa nej musia opäť prejaviť v tom, ako sa k sebe ľudia navzájom správajú, a musia sa vrátiť do verejného života, výkonu moci, vzdelávacieho systému a profesionálnych životov. Apelovala najmä na zodpovednosť politikov, ktorých rozhodnutia sú podľa nej návodom pre ostatných.
Zdroj: tasr, euractiv, Fb Z.Č.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Čaputová v Nemecku hovorila o demokracii a svojej cene, ktorú si prevezme za oddanosť mieru