Norbert Gombos (Slovensko) v stretnutí proti Jannikovi Sinnerovi (Taliansko)
Norbert Gombos (Slovensko) v stretnutí proti Jannikovi Sinnerovi (Taliansko). Foto: tasr

Davis Cup: Slováci nezačali dobre, Gombos si sype popol na hlavu: Škoda nevyužitých šancí

Talianski tenisti vedú po úvodnej dvojhre kvalifikačného duelu o postup na finálový turnaj Davisovho pohára nad domácim Slovenskom 1:0. O úvodný bod sa na harde v bratislavskom NTC postaral líder talianskeho tímu Jannik Sinner, ktorý vo vyrovnanom zápase zdolal slovenskú dvojku Norberta Gombosa po trojsetovom boji 6:4, 4:6, 6:4. V druhom singli nastúpili proti sebe Filip Horanský, ktorý nahradil chorého Alexa Molčana, a Lorenzo Sonego.

Počas úvodného ceremoniálu oba tímy zareagovali na ruskú inváziu na Ukrajine a na dvorci spoločne rozvinuli transparent s nápisom „Nie vojne“. Na začiatku zápasu medzi Gombosom a Sinnerom si obaja aktéri suverénne držali svoje podanie. O osude prvého setu napokon rozhodol piaty gem, v ktorom sa Talian za stavu 2:2 dostal k brejkbalu a po Gombosovej nevynútenej chybe prelomil súperovo podanie. Za stavu 5:4 premenil Sinner po úspešnom voleji hneď prvý setbal.

Odvážna hra na súpera nestačila

V úvode druhého dejstva sa jedenásty hráč svetového rebríčka ATP po rýchlom brejku ujal vedenia 2:0. Gombos však nezložil zbrane a v ďalších minútach otočil na 3:2, keď Sinnera dokázal dostať pod tlak a zaskočiť ho viacerými winnermi po čiarach. Slovenský tenista pokračoval v odvážnej hre, za stavu 5:4 opäť Sinnera brejkol a vynútil si tretí set.

Gombosovi výborne fungovalo prvé podanie

Na kurte vôbec nebolo vidieť, že oboch hráčov delí v rebríčku 99 miest, Gombosovi výborne fungovalo prvé podanie a dokázal s favoritom držať krok aj v dlhších výmenách od základnej čiary. Za stavu 2:2 v treťom sete v náročnom geme odvrátil brejkbal a všetko bolo otvorené. V koncovke však mal napokon navrch Sinner. Za stavu 4:4 po víťaznom forhende zobral Gombosovi servis a v ďalšom geme premenil hneď prvý mečbal. Upravil tak vzájomnú bilanciu s druhým najlepším slovenským singlistom na 2:0, v roku 2020 ho zdolal na turnaji ATP v Marseille.

Jannik potvrdil, že je hráč Top 10

Gombos bol spokojný s predvedeným výkonom, mrzel ho však konečný výsledok. „Podal som celkom dobrý výkon. Škoda, že som to nedotiahol do úspešného konca. Aj podľa štatistík to bol úplne vyrovnaný zápas. Jannik však zahral veľmi dobrý gem za stavu 4:4 v treťom sete. Škoda, lebo v rozhodujúcom dejstve som mal viac šancí, párkrát bol pri jeho servise stav 30:30. V rozhodujúcich momentoch Jannik potvrdil, že je hráč Top 10, zahral výborné údery. Doma sa mi hrá veľmi dobre, chcel by som sa poďakovať divákom za to, že ma prišli povzbudiť. Daviscupová atmosféra bola asi najlepšia, akú som v NTC zažil.“

Talian šípil, že to nebude ľahké

Sinner predpokladal, že Gombos nepredá kožu lacno. „Čakal som, že to bude ťažký zápas. Aj v Marseille to bolo vyrovnané. Norbert hral dobre, agresívne. Rýchly povrch v hale mu vyhovuje. Duel som mal dobre rozohratý, po zisku prvého setu som viedol na začiatku druhého 2:0, no skomplikoval som si situáciu a napokon z toho bola dráma. Som rád, že som to zvládol a vybojoval pre Taliansko prvý bod. V rozhodujúcich momentoch tretieho setu som hral sebavedomo,“ zdôraznil 20-ročný Talian.