eReport.sk
Obete bezprecedentnej pomoci
Priateľstvo Igora Matoviča a Eduarda Hegera je už minulosťou. Revolúciu v ich idylickom vzťahu spôsobili predčasné parlamentné voľby. Foto: tasr

Ďalšie dôsledky bačovania Hegera a Matoviča: Školy sú bez peňazí, zatiahnu to rodičia!

Igorov balíček a Edova neschopnosť. Problém s nedostatkom financií na učebnice sa opakuje rok čo rok. Školy zrejme budú musieť hľadať peniaze na nákup učebníc vo vlastnom rozpočte, čo môže byť problém najmä pre chudobnejšie školy. Môže sa stať aj to, že školy budú musieť o financie požiadať rodičov, čo môže zase negatívne doľahnúť najmä na chudobnejšie domácnosti. Tvrdia to analytici z Centra vzdelávacích analýz (CVA) v reakcii na zníženie príspevku na učebnice na budúci školský rok.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Kto stojí za klanom Šimečkovcov?
  2. Cenzurovať je demokratické
  3. Úspechy pani Remišovej
  4. Ľudovít Ódor a jeho noví spolupracovníci počas slávnostného vymenovávania členov novej vlády. Foto: tasr

Igorov balíček a Edova neschopnosť

Na toto všetko upozorňovali mnohí odborníci už pri Matovičom „rodinnom balíčku.“ Ktorý znel strašne dobre. keby ho nepripravoval človek, ktorý „vlastné financie odovzdal manželke, lebo je v tomto smere negramotný.“

A keďže Eduard Heger, vtedy skôr pôsobil ako jeho hovorca, ako reálny predseda vlády, výsledok na seba nenechal dlho čakať.

Nedomysleli to ani v SaS

Nový model nákupu učebníc zaviedol bývalý minister školstva Branislav Gröhling (SaS). Do roku 2020 tvorbu a nákup učebníc centrálne riadilo ministerstvo školstva. 

„Od roku 2020 sa prešlo na takzvaný učebnicový príspevok. Školy tak nakupujú učebnice samy. Nie sú odkázané na jedinú štátnu učebnicu a z ministerského zoznamu si môžu vybrať učebný materiál, ktorý najlepšie vyhovuje ich potrebám a požiadavkám,“ vysvetlili na svojom webe analytici.

Rizikom učebnicového príspevku však môže byť podľa CVA práve nedostatok peňazí. Školy síce dostali možnosť výberu učebníc, ale nedostali na ne dosť peňazí,“ objasnili analytici.

Ako to stojí

Celková výška financií na učebnicový príspevok v uplynulých rokoch podľa analytikov kolísala. V roku 2020 ministerstvo poslalo školám na učebnice dokopy 14,6 milióna eur.

V roku 2021 to bolo približne 12,2 milióna eur. Najvyšší balík išiel na nákup učebníc minulý rok, keď školy dostali okolo 19,2 milióna eur.

„V tomto roku roku sa učebnicový príspevok pomerne dramaticky prepadol. Na učebnice pôjde dokopy zhruba 9,3 milióna eur. Z toho 5,8 milióna eur pôjde zo štátneho rozpočtu a približne 3,5 milióna eur z plánu obnovy na učebnice cudzieho jazyka pre vybrané ročníky,“ uviedli analytici.

A kto to zaplatí

Výrazne tak klesne aj príspevok na jedno dieťa, a to približne na polovicu. Pre prvákov budú môcť školy nakupovať učebnice podľa slov CVA za 15 eur a pre všetky vyššie ročníky na základných školách za 7,50 eura. Stredné školy dostanú na jedného žiaka šesť eur.

Že školy ale nemajú skade a nejde len o nejakú „podvratnú dezinformáciu,“ dosvedčuje aj fakt priamo z praxe. Aj rodičom z našej redakcie už prišli „školské pozdravy.“

V ktorých školské zariadenia oznamujú to, čo každý človek, ktorý si vie „spočítať dve a dve“ musel žiaľ očakávať. Matovičove a Hegerove vládnutie zatiahnu rodičia.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Ďalšie dôsledky bačovania Hegera a Matoviča: Školy sú bez peňazí, zatiahnu to rodičia!

Odoberať
Upozorniť na
8 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Najnovšie

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php