eReport.sk
Na videosnímke japonskej štátnej televízie NHK japonský premiér Fumio Kišida nastupuje do vlaku v poľskom meste Przemyšl v skorých ranných hodinách v utorok 21. marca 2023. Kišida cestuje na neohlásenú návštevu Ukrajiny
Na videosnímke japonskej štátnej televízie NHK japonský premiér Fumio Kišida nastupuje do vlaku v poľskom meste Przemyšl v skorých ranných hodinách v utorok 21. marca 2023. Kišida cestuje na neohlásenú návštevu Ukrajiny Foto: TASR/AP

Ďalšia tajná návšteva Zelenského. Tentokrát je na ceste na Ukrajinu japonský premiér

Japonský premiér Fumio Kišida cestuje na neohlásenú návštevu Ukrajiny, kde sa stretne s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským. V noci na utorok to uviedli agentúry AP a AFP, informuje TASR. 

Japonská štátna televízia NHK odvysielala zábery Kišidu vo vlaku smerujúcom z poľského mesta Przemyśl do Kyjeva. Vlak vyšiel zo stanice približne o 01.30 h.

Kišidovu cestu na Ukrajinu už oficiálne potvrdilo aj japonské ministerstvo zahraničných vecí.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Prelomový krok.
  2. Budeme riadiť globálne zmeny
  3. Zločiny Ruska na Ukrajine

Kišida, ktorý bude v máji hostiteľom summitu krajín G7, je jediným lídrom z tejto skupiny, ktorý ešte Ukrajinu nenavštívil. Japonský premiér opakovane tvrdil, že takáto návšteva „je v štádiu zvažovania“.

Fumio Kišida sa stane prvým predsedom vlády Japonska od čias druhej svetovej vojny, ktorý navštívi aktívnu vojnovú zónu. AFP upozorňuje, že cesta Kišidu na Ukrajinu sa uskutočňuje v rovnakom čase, ako rokovania čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga s ruským prezidentom Vladimirom Putinom v Moskve.

Japonsko sa pridalo k západným krajinám, ktoré po ruskej invázii na Ukrajinu uvalili na Moskvu tvrdé sankcie a Kyjevu poskytli humanitárnu pomoc. Tokio vo februári oznámilo, že Ukrajine poskytne finančnú pomoc vo výške 5,5 miliardy dolárov.

Japonská vláda však Ukrajine zatiaľ neposkytla žiadne vojenské vybavenie, keďže v tejto otázke je vo veľkej miere obmedzovaná tamojšou ústavou.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Ďalšia tajná návšteva Zelenského. Tentokrát je na ceste na Ukrajinu japonský premiér

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti