eReport.sk
Poľsko aj Nemecko kritizujú Rusko
Nemecký kancelár Olaf Scholz počas prejavu na otvorení 59. Mníchovskej bezpečnostnej konferencie v Mníchove 17. februára 2023. Foto: tasr/ap

Scholz k zatykaču na Putina: Nikto nestojí nad zákonom!

Scholz k zatykaču na Putina zdôraznil, že „nikto nestojí nad zákonom. Nemecký kancelár Olaf Scholz privítal v sobotu rozhodnutie Medzinárodného trestného súdu (ICC) v Haagu. Ten vydal zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina v súvislosti s vojnovými zločinmi na Ukrajine. TASR informuje na základe správ agentúry DPA a denníka The Guardian.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Biden je pripravený rokovať s Putinom
  2. Vladimir Putin
  3. Jeden čihí, druhý hota! Putina v Maďarsku nezadržia, JAR ho bude musieť riešiť

„Medzinárodný trestný súd je tou pravou inštitúciou na vyšetrovanie vojnových zločinov… Faktom je, že nik nemôže byť postavený nad zákon a toto práve teraz začína byť jasné,“ povedal Scholz v japonskej metropole Tokio. Urobil tak na spoločnej tlačovej konferencii s tamojším premiérom Fumiom Kišidom.

Reagoval aj premiér Japonska

Zatýkací rozkaz v piatok vydali v Haagu na Putina a prezidentskú komisárku pre práva detí Mariju Ľvovovú-Belovovú. Súvisí s únosmi ukrajinských detí z okupovaných území Ukrajiny do Ruska.

Podľa Kišidu je zatykač „prvým konkrétnym krokom“ a vyšetrovanie bude teraz pokračovať, čo bude Japonsko „s veľkým záujmom sledovať“.

Scholz očakáva, že Čína bude kontaktovať Kyjev

V súvislosti s nadchádzajúcou návštevou čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga v Moskve Scholz podotkol: „Musí byť pritom jasné, že sa táto vojna môže skončiť len stiahnutím ruských vojakov“.

Nemecký kancelár zároveň očakáva, že Si Ťin-pching vstúpi do kontaktu aj s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským, cituje DPA. Čínsky prezident v pondelok pricestuje na trojdňovú návštevu Moskvy. Tam sa stretne s Putinom. Ide o jeho prvú návštevu Ruska od začiatku vojenskej ofenzívy Moskvy na Ukrajine.

Americký prezident Joe Biden v piatok vyhlásil, že vydanie zatykača na ruského prezidenta Vladimira Putina Medzinárodným trestným súdom (ICC) na základe obvinenia z vojnového zločinu za deportáciu ukrajinských detí je „oprávnené“. Prezident povedal, že tento krok je „veľmi dôležitý“, pričom poznamenal, že Spojené štáty nie sú členom ICC. 

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Scholz k zatykaču na Putina: Nikto nestojí nad zákonom!

Odoberať
Upozorniť na
12 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti