Novela školského zákona by v prípade schválenia dávala školám návod aj na segregovanie. Tvrdí to poslanec Národnej rady (NR) SR a exminister školstva Branislav Gröhling (SaS). Navrhovaná legislatíva podľa neho hovorí o vyčleňovaní detí so špeciálnymi potrebami a prináša tiež nevymožiteľnosť pomoci deťom, keďže by školy mohli odmietnuť pomoc, o ktorú rodičia požiadajú.
Mohlo by vás zaujímať
Heger
Poznamenal, že dočasne poverený minister školstva Ján Horecký má osloviť bývalého šéfa rezortu školstva a poslanca Národnej rady SR Branislava Gröhlinga (SaS) na rokovanie.
Odvolaný premiér už v tejto veci oslovil aj lídra liberálov Richarda Sulíka. „Naším cieľom je dostať tento zákon do takej podoby, aby bol schválený. Ak SaS má výhrady, budeme s ňou rokovať.“
Veď za to môže SaS
Heger podotkol, že novelu školského zákona začal riešiť ešte Gröhling a súčasný minister školstva zdedil jeho prácu.
„Teraz ma prekvapuje, že práve on nechce podporiť tento zákon. Rokovania bežia, preto som požiadal ministra, aby si vzal viacej dní na to, aby s Gröhlingom o tom rokoval. Nám ide o výsledok, nemáme v tom politické záujmy. Plán obnovy je stavaný pre Slovensko,“ uviedol.
Zároveň ho mrzí postoj SaS, ktorá v utorok nepodporila návrh novely zákona o mechanizme na podporu obnovy a odolnosti v prvom čítaní.
Gröhling
Tvrdí, že pokiaľ by rodič prišiel s dieťaťom na školu a požiada o podporné opatrenia, teda buď o asistenta, stretnutie s psychológom či doučovanie, podľa návrhu by mu škola mohla odmietnuť poskytnúť pomoc.
„V praxi sa stane, že školy nedostanú finančné prostriedky na to, aby mohli poskytnúť takúto pomoc a budú odmietať žiakov so znevýhodnením. Rodičia sa buď zmieria s tým, že nebudú mať takúto podporu, alebo im zákon hovorí, že sa im bude hľadať iná škola. Niekde inde, kde budú môcť cestovať. Vznikne jedna škola v regióne, ktorá sa obetuje a bude prijímať všetky takéto deti,“ priblížil Gröhling na utorkovej tlačovej konferencii.
A dodal, že ide o ukážkový príklad segregovania.
Zdroj: tasr
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Ďalšia prestrelka medzi SaS a odvolanou vládou, tentokrát kvôli školskému zákonu