eReport.sk
Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko
Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko Foto: tasr

Niečo sa chystá? Bielorusko obmedzí prístup k častiam hraníc s Ruskom a Ukrajinou!

Čo sa deje v Bielorusku? Bielorusko vydalo v stredu výnos, ktorý dočasne obmedzí prístup k častiam juhovýchodnej Homeľskej oblasti, ktorá hraničí s Ukrajinou i Ruskom. TASR informuje na základe správy prevzatej z agentúry Reuters.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Podľa Lavrova Zelenský zlyháva
  2. Najväčšie tajomstvá z Twitter Files
  3. Nie je vražda ako vražda?
  4. Právo na všetko?

Vláda v Minsku na svojej internetovej stránke uviedla, že „dočasne obmedzí vstup, dočasný pobyt a pohyb v pohraničnej zóne“ v troch okresoch Homeľskej oblasti – Lojevskom, Brahinskom a Chojnickom. Vládny kabinet nespresnil, ako dlho toto obmedzenie potrvá. Zároveň dodal, že sa nevzťahuje na oficiálnych predstaviteľov ani na ľudí, ktorí tam pracujú či bývajú.

Spojenci

Bielorusko, ktoré je kľúčovým spojencom ruského prezidenta Vladimira Putina, poskytlo Moskve už vo februári svoje územie ako jeden z východiskových bodov pre vojenský útok na ukrajinskú metropolou Kyjev. Do vojnových operácií sa Minsk doposiaľ síce priamo nezapojil, v posledných mesiacoch však Rusko a Bielorusko v zintenzívnenej miere organizujú spoločné vojenské cvičenia.

Cvičenie

Bielorusko 11. októbra uskutočnilo v Homeľskej oblasti podľa vlastných slov tzv. protisabotážne cvičenie. O štyri dni neskôr prišli do Bieloruska ruskí vojaci a pripojili sa k regionálnemu zoskupeniu, ktoré Minsk zriadil.

Obavy Kyjevu

Šéf Kremľa Putin navštívil Minsk v pondelok – išlo o jeho prvú návštevu Bieloruska od roku 2019. Tento krok vyvolal v Kyjeve obavy, že Putin sa bude bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka snažiť prinútiť, aby v súvislosti s ofenzívou na Ukrajine otvoril vo svojej krajine nový front, analyzuje Reuters.

Zelenský

Medzitým odcestoval do Washingtonu. Utužovať vzťahy s Amerikou. O tom, čo sa deje v Bielorusku, bude ale určite informovaný. „Cestujem do USA s cieľom posilniť odolnosť a obranyschopnosť Ukrajiny. Konkrétne budem diskutovať o spolupráci medzi Ukrajinou a USA. Budem mať prejav v Kongrese a viacero bilaterálnych stretnutí,“ napísal Zelenskyj.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Niečo sa chystá? Bielorusko obmedzí prístup k častiam hraníc s Ruskom a Ukrajinou!

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti