eReport.sk
Právo na všetko?
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Zdroj: tasr/ap

Zelenský pocestuje do Washingtonu. Pelosiová: Návšteva absolútneho hrdinu je pre nás poctou!

Absolútny hrdina navštívi Ameriku. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj plánuje v stredu 21. decembra navštíviť Washington. Bude to jeho prvá cesta do zahraničia od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu 24. februára, informovali médiá v Spojených štátoch. Správu priniesla aj tlačová agentúra AFP. Zelenského návšteva zatiaľ nie je úplne istá a závisí od bezpečnostnej situácie.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Podľa Lavrova Zelenský zlyháva
  2. Najväčšie tajomstvá z Twitter Files
  3. Právo na všetko?
  4. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Zelenskyj plánuje navštíviť Biely dom, keď má práve americký prezident Joe Biden oznámiť nový balík zbraní pre Kyjev, vrátane rakiet systému Patriot. Zelenskyj možno prednesie aj príhovor v Kongrese USA, ako v utorok uvádzajú správy v amerických médiách.

Neočakávaná návšteva Zelenského vo Washingtone má prebehnúť v čase, keď sa má ruský prezident Vladimir Putin v stredu stretnúť s vysokopostavenými predstaviteľmi ruských ozbrojených síl, zhodnotiť výsledky vojny Ruska na Ukrajine a po sérii porážok na bojisku stanoviť ciele pre budúci rok.

Absolútny hrdina navštívi Ameriku

Predsedníčka americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová v liste členom Kongresu uviedla, že v stredu večer by mali byť prítomní „na výnimočnej udalosti zameranej na demokraciu.“

Novinárom v utorok večer nepotvrdila informácie médií, ale povedala, že návšteva „absolútneho hrdinu,“ akým je Zelenskyj, „by bola cťou pre Kongres Spojených štátov.“

Ukrajinský ľud bojuje proti Putinovi a tým „bojuje za demokraciu pre nás všetkých,“ dodala Pelosiová.

Najdôležitejší spojenec

Jeho cesta dokazuje, že Spojené štáty sú najdôležitejším podporovateľom Ukrajiny vo vojne proti Rusku, ktoré ju rozpútalo 24. februára. USA už Kyjevu poskytli pomoc celkovo odhadom za 50 miliárd dolárov, vrátane približne 20 miliárd dolárov vojenskej pomoci.

Zelenský bojuje za Ukrajinu

„Cestujem do USA s cieľom posilniť odolnosť a obranyschopnosť Ukrajiny. Konkrétne budem diskutovať o spolupráci medzi Ukrajinou a USA. Budem mať prejav v Kongrese a viacero bilaterálnych stretnutí,“ napísal Zelenskyj.

„Zelenského návšteva zdôrazní neochvejný záväzok Spojených štátov podporovať Ukrajinu prostredníctvom poskytovania ekonomickej, humanitárnej a vojenskej pomoci tak dlho, ako to bude potrebné,“ uviedla v utorok večer miestneho času hovorkyňa Bieleho domu Karine Jean-Pierrová, ktorú citovala agentúra AP.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Zelenský pocestuje do Washingtonu. Pelosiová: Návšteva absolútneho hrdinu je pre nás poctou!

Odoberať
Upozorniť na
9 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti