eReport.sk
Nie je vražda ako vražda?
Joe Biden a Muhammad bin Salmán sa zdravia v saudskoarabskej Džidde 15. júla 2022.

VIDEO Vražda novinára zostane vďaka Bidenovi nepotrestaná. Prečo o tom mlčia naše mainstreamové médiá?

Nie je vražda ako vražda? Americké ministerstvo zahraničných vecí rozhodlo, že saudskoarabský korunný princ Mohammed bin Salmán má imunitu voči americkým súdom. Princa zažalovala snúbenica novinára Jamala Khashoggiho. Ten bol zavraždený a rozštvrtený na saudsko-arabsko istanbulskom konzuláte. Za zmienku stojí aj fakt, že naše „vedúce a spravodlivé“ médiá o tomto rozhodnutí akosi mlčia. Správu sme nezachytili ani v TASR. Objektívnosť zdá sa končí tam, kde začína nepohodlná pravda..

Biznis je biznis

Bidenova administratíva už mesiace tlačí na Saudskú Arábiu, aby zvýšila produkciu ropy. A samozrejme súhlasila s výhodnými obchodmi. Pre Ameriku. Gregory Stanton, bývalý právnik ministerstva zahraničia a zakladateľ a prezident Genocide Watch, neziskovej organizácie, ktorá sa snaží zastaviť genocídu a potrestať jej páchateľov sa vyjadril pre portál pbs.org.

Stanton

Poukázal na naozaj zaujímavé fakty. Zákon, na ktorý sa odvolala Bidenova administratíva, má aj niekoľko výnimiek. Taktiež Zákon o obrane z roku 2008 umožňuje Amerike žalovať vlády a predstaviteľov štátov, ktoré sú považované za teroristické. V roku 2016 bol schválený ďalší zákon. Tento hovorí o spravodlivosti pre obete teroristov, bez toho, aby USA museli daný štát označiť za teroristický.

Nie je vražda ako vražda?

Amerika teda kľudne a slobodne mohla aj podľa vlastných zákonov, nielen medzinárodného práva, saudskoarabského korunného princa stíhať a obžalovať. Biznis je však biznis a nie je vražda ako vražda… Zdá sa, že demokratické hodnoty končia tam, kde začína šušťanie bankoviek.

„Myslím si, že na základe dôkazov je úplne jasné, že saudskoarabský korunný princ bol zodpovedný za vraždu a mučenie Jamala Khashoggiho.“

Gregory Stanton, zakladateľ a prezident Genocide Watch

Jamal Khashoggi bol saudskoarabský občan a novinár, ktorý sa od roku 2017 zdržiaval vo Virginii. Písal pre denník Washington Post. V Spojených štátoch žil kvôli obavám o svoju bezpečnosť a život. V roku 2018 sa v Turecku stretol s prezidentom Erdoganom. Tu si našiel aj snúbenicu, s ktorou sa chcel oženiť. Práve preto tu navštívil saudskoarabský konzulát. To sa mu stalo osudným.

Mučenie a smrť

Pred jeho príchodom priletelo zo Saudskej Arábie do Turecka 18 osôb vrátane súdneho patológa, ktorí evidentne na Khashoggiho príchod čakali. Po príchode na veľvyslanectvo bol okamžite zadržaný a vypočúvaný.  Brutálne mučený a nakoniec zavraždený. Jeho telo bolo následne rozštvrtené, vložené do diplomatickej batožiny a tak odvezené z konzulátu.

Záverom

Nie je však novinár ako novinár a vražda ako vražda. Amerika, pre našu vládnu garnitúru, „vzor demokracie, slobôd a hodnôt,“ to žiaľ dokázala aj na tomto smutnom prípade.

Zavraždený Khashoggi sa vďaka Bidenovej administratíve(rozumej biznisu so Saudskou Arábiou) nedočká spravodlivosti ani po smrti. Božie mlyny však melú.. aj keď niekedy pomaly.

Prečo teraz náš mainstream mlčí? Pretože s tým „nič nemáme?“ Lebo sa nás to „netýka?“ „Nie je to rovnako dôležité, ako vražda Jána Kuciaka? Mlčali by aj keby išlo napríklad o Rusko a nie o Ameriku? Odpoveď je zrejme jasná..

Aj tá na otázku, prečo pri stretnutí s korunným princom Saudskej Arábie, prezidentka Čaputová, „ochrankyňa demokracie, ľudských práv a slobôd,“ ani slovom nespomenula pomery v tejto krajine, či vraždu Khashoggiho.

Zdroj: Washington Post, CBS NEWS, pbs.org,


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Vražda novinára zostane vďaka Bidenovi nepotrestaná. Prečo o tom mlčia naše mainstreamové médiá?

Odoberať
Upozorniť na
6 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre