eReport.sk
Zdravotníci
Ilustračná snímka. foto: shutterstock

Čo urobila vláda pre zdravotníkov? Hlas: Zaujímali ich len dovtedy, kým ich potrebovali ako vazalov!


Ministerstvo zdravotníctva a vláda nerobia pre stabilizáciu zdravotníkov nič. Svedčia o tom „prísľuby“, ktoré dal premiér Heger predstaviteľom lekárskeho odborového združenia (LOZ). „Ponuka na účasť v pracovných skupinách, či čakanie do júna, či sa vláda rozhodne zdravotníkom zvýšiť mzdy, nie sú kroky vlády zodpovednej k vlastnej krajine,“ vyhlásil to podpredseda strany Hlas-SD a člen zdravotníckeho výboru NR SR Richard Raši.

Podľa Rašiho Slovensko zvládlo pandémiu len vďaka obetavosti väčšiny zdravotníkov a vláda sa im nijako neodvďačila. „Naopak, zdravotníci museli pohroziť hromadnými výpoveďami, kým sa s nimi bábkový premiér Heger vôbec stretol. A na stretnutí sa ich snažil len učičíkať nekonkrétnymi sľubmi, pretože Eduard Heger na Slovensku o ničom nerozhoduje. Ten, kto by mohol zdravotníkom prisľúbiť zvýšenie platov, je minister financií a šéf vládneho hnutia OĽANO Igor Matovič. Jemu však na kvalite zdravotníctva nezáleží,“ upozornil R. Raši.

Raši: Mnohým nemocniciam hrozí kolaps

Raši ďalej uviedol, že v reakcií na dve stretnutia s premiérom Hegerom dnes LOZ vyzval lekárov, aby nepodpisovali dobrovoľné súhlasy na nadčasy. Lekárski odborári majú zároveň osem návrhov a požiadaviek, ktoré považujú za nevyhnutné pre zlepšenie stavu nemocníc na Slovensku. Podpísalo sa pod ne takmer 3000 z asi 5000 nemocničných lekárov.

Sprava Peter Pellegrini a Richard Raši.

Sprava šéf strany Hlas-SD Peter Pellegrini a nezaradený poslanec z jeho strany Richard Raši. – Foto: tasr

„Vláda však situáciu zdravotníkov nerieši, stovky lekárov a  sestier odchádzajú za vyššími platmi do okolitých krajín a keď nemocniční lekári odmietnu dobrovoľné nadčasy, mnohým nemocniciam hrozí kolaps,“ vyhlásil nezaradený opozičný poslanec a pripomenul, že vládni poslanci už dvakrát odmietli jeho návrh presunúť pol miliardy eur z rezervy vlády do zdravotníctva. „Ani toto dofinancovanie by síce nevyriešilo všetky problémy v našom zdravotníctve, lekárom, sestrám, záchranárom a ostatným zdravotníkom by však dalo nádej, že vláda a ministerstvo zdravotníctva si ich prácu vážia,“ dodal bývalý minister zdravotníctva.

Strana hovorí o prejave totálnej dehonestácie

Hovorkyňa Hlasu-SD Patrícia Medveď Macíková k téme zdravotníkovpripomenula, že pol roka čakali lekárski odborári na stretnutie s premiérom a ministrom financií. „Závery po dvoch rokovaniach sú totálnym fiaskom. Žiadna nádej na zlepšenie a motiváciu zdravotníkov zotrvať v systéme a zároveň beznádej pre pacientov na dostupnejšiu, kvalitnú a potrebnú zdravotnú starostlivosť. Vyjadrenia premiéra typu – do konca júna 2022 sa vo vláde rozhodnú v otázke miezd zdravotníkov – či vôbec a v akej výške alebo, že na zdravotníctvo nemáme viac peňazí, nie je ničím iným ako len prejavom totálnej dehonestácie pre tých, ktorým táto vláda dva roky len tlieska, ďakuje, sľubuje im plané sľuby a vzdušné zámky a ktorí pre ňu boli zaujímaví a dobrí len vtedy, keď ich potrebovala ako vazalov, aby nemohli dať výpovede, vziať si dovolenku, alebo im potrebovala uložiť pracovnú povinnosť v rámci hospodárskej mobilizácie. O situácii v okolitých krajinách a ich postupe a krokom voči skutočným hrdinom pandémie už netreba ani hovoriť,“ podčiarkla Macíková.

Dolinková: Pacient zostal na absolútnom okraji záujmu

Podľa podpredsedníčky strany Zuzany Dolinkovej minister aj premiér zlyhali a oklamali nie len zdravotníkov, ale aj celý národ.

Zuzana Dolinková, podpredsedníčka strany Hlas-SD. – Foto: tasr

,,Nemocnice a ambulancie nemajú od apríla 2022 zmluvy s poisťovňami. Teda o mesiac nebudú poskytovať viac ako urgentnú zdravotnú starostlivosť. Odchody zdravotníkov sa neskončia – práve naopak, aj stovky tých, čo ešte aspoň trochu verili – odídu do zahraničia, mimo rezort alebo do zaslúženého dôchodku, aj keď by možno ešte chvíľu vládali pomôcť, len nevidia dôvod a motiváciu. Minister aj premiér zlyhali a oklamali nie len zdravotníkov, ale aj celý národ. Lebo nám mesiace tvrdili, že zdravotníci sú priorita a oni robia všetko preto, aby situáciu riešili a zastabilizovali. A na konci neschopnosti a alibizmu aktérov celej tejto frašky a skupinky jednotlivcov, ktorá rozhoduje o osude zdravotníctva stojí chorý, sklamaný a smutne a nechápavo sa prizerajúci pacient, ktorý zostal stáť na absolútnom okraji záujmu kompetentých,“ nešetrila Dolinková kritikou.

Vláda zo zdravotníkov urobila nevoľníkov

Zároveň pripomenula, že sa včera (22.2.) skončil núdzový stav. ,,Pre premiéra Hegera, ministra financií Matoviča a reprezentanta ministerstva zdravotníctva V. Lengvarského prestalo byť zdravotníctvo akoukoľvek témou. Napriek skončeniu núdzového stavu sa ale stále neskončilo ,´nevoľníctvo´ pre zdravotníkov. Naša vláda natoľko neverila zdravotníkom, že títo sa budú podľa svojich najlepších možností a schopností starať o slovenských pacientov, že z nich na takmer dva roky urobila de facto nevoľníkov. A k tomu vlani v lete schválila zákon, podľa ktorého je možné uložiť pracovnú povinnosť lekárom aj bez vyhlásenia núdzového stavu. Nemožno sa preto čudovať, že za tie dva roky pandémie nám odišlo stovky sestier a lekárov. A to je len smutný začiatok ešte smutnejšieho konca,“ zdôraznila podpredsedníčka Hlasu-SD.

Pacientmi sme všetci, pripomenula strana

Strana na čele s expremiérom Petrom Pellegrinim vyzýva premiéra, ministra financií a ministra zdravotníctva, aby sa urgentne a vážne začali zaoberať otázkou personálnej stabilizácie v zdravotníctve, pretože katastrofický scenár pre slovenského pacienta je dnes, ale i z pohľadu perspektívy, aktuálnejší ako kedykoľvek predtým. Od začiatku upozorňujeme na nevykonateľnosť čerpania peňazí z Plánu obnovy v oblasti zdravotníctva a dnes je táto téma na stole vo všeobecnosti. Zdravotníctvo má podľa strany na jednej strane devastačný štátny rozpočet pre zdravotníctvo a na strane druhej len fiktívne peniaze z Bruselu. ,Ako chceme teda stabilizovať tento rezort? Ak vláda okamžite pre zdravotníkov a pacientov niečo neurobí, dôsledky jej flagrantného nekonania bude znášať každý jeden z nás, lebo pacientmi sme všetci,“ uzatvára tvlačová správa opozičného Hlasu-SD.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Populizmus miesto pomoci
  2. Zľava Jaroslav Naď, Roman Mikulec a Igor Matovič.
  3. Igor Matovič (OĽANO) počas tlačovky.
  4. Pravicoví populisti zlyhali
  5. Zľava ministri Samuel Vlčan, Mária Kolíková a Vladimír Lengvarský.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Čo urobila vláda pre zdravotníkov? Hlas: Zaujímali ich len dovtedy, kým ich potrebovali ako vazalov!

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne