tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Šéf Záporožskej atómovej elektrárne Ihor Murašov.
Šéf Záporožskej atómovej elektrárne Ihor Murašov. Foto: twitter/mhmck

Čo sa stalo? Šéf Záporožskej elektrárne rezignoval! Zatiaľ nie je jasné, kto ho nahradí

Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) v utorok oznámila, že generálny riaditeľ Záporožskej atómovej elektrárne (ZAES) Ihor Murašov nebude po prepustení z ruského zajatia pokračovať vo svojej funkcii. Nateraz nie je známe, kto ho na tomto poste vystrieda, informovala americká spravodajská stanica CNN.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Šéf diplomacie Európskej únie Josep Borrell.
  2. Minister zahraničných vecí Maďarskej republiky Péter Szijjártó
  3. Šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó.
  4. Riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Rafael Grossi počas návštevy Kyjeva 6. októbra 2022.
  5. Na archívnej satelitnej snímke z 28. augusta 2022 je pohľad na ruskými vojskami okupovanú Záporožskú jadrovú elektráreň (ZAES) v Záporoží na Ukrajine.
  6. Ruský prezident Vladimir Putin.
  7. Na videosnímke ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj hovorí 10. mája 2022 v Kyjeve.
  8. Šéf Záporožskej atómovej elektrárne Ihor Murašov.

Murašova zadržala minulý piatok ruská hliadka, uviedol v sobotu šéf ukrajinskej štátnej jadrovej spoločnosti Enerhoatom Petro Kotin. Spresnil, že Murašov bol vo svojom vozidle na ceste z elektrárne, keď ho zastavili, vyviedli z auta a so zaviazanými očami ho odviezli neznámym smerom.

Je s rodinou na území kontrolovanom Kyjevom

MAAE v pondelok uviedla, že dostala potvrdenie, že Murašov sa bezpečne vrátil k svojej rodine. Podľa jej informácií je Murašov teraz so svojou rodinou na území kontrolovanom Ukrajinou a „nebude pokračovať vo výkone svojich povinností“ v ZAES. „Zatiaľ nie je jasné, kto ho v tejto funkcii nahradí,“ uviedla MAAE v utorok vo svojom aktualizovanom vyhlásení k tejto kauze.

MAAE, ktorá je jadrovým dozorným orgánom OSN, spresnila, že Murašovova vynútená „neprítomnosť v službe mala okamžitý a vážny vplyv na rozhodovanie pri zaisťovaní bezpečnosti a ochrany elektrárne“.

V utorok nebolo zaznamenané žiadne ostreľovanie

Záporožská jadrová elektráreň je od marca okupovaná ruskými jednotkami, pracuje tam však ukrajinský personál. Kyjev tvrdí, že Rusi v jej areáli sústredili ťažkú vojenskú techniku. Elektráreň a oblasť okolo nej vrátane neďalekého mesta Enerhodar sa počas bojov už viackrát stala terčom ostreľovania, z ktorého sa navzájom obviňovali Rusko a Ukrajina. Podľa MAAE v utorok nebolo v okolí ZAES zaznamenané žiadne ostreľovanie.

Záporožská oblasť je jedným zo štyroch ukrajinských regiónov, ktoré Rusko v piatok oficiálne anektovalo. Kyjev a Západ označili tento krok za nelegitímny a protirečiaci medzinárodnému právu. Neuznali ani takzvané referendá na okupovaných územiach Ukrajiny, ktoré anexii predchádzali.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Čo sa stalo? Šéf Záporožskej elektrárne rezignoval! Zatiaľ nie je jasné, kto ho nahradí

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku