tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Šéf diplomacie Európskej únie Josep Borrell.
Šéf diplomacie Európskej únie Josep Borrell. Foto: tasr/ap

Blíži sa jadrová katastrofa? Borrell: Vojna na Ukrajine vstupuje do novej „nebezpečnej“ fázy

Šéf diplomacie EÚ Josep Borrell v stredu v pléne Európskeho parlamentu (EP) v Štrasburgu varoval, že vojna na Ukrajine vstupuje do novej „nebezpečnej“ fázy a upozornil na možnosť „desivého scenára“ v momente, keď Rusko zlyhá v konvenčnom konflikte a naplní hrozby, že použije jadrové zbrane.    

Mohlo by vás zaujímať

  1. Na ilustračnej snímke zľava Zuzana Čaputová, Boris Kollár (Sme rodina), Eduard Heger a Jaroslav Naď (obaja OĽANO) tlieskajú počas osláv výročia SNP v Banskej Bystrici 29. augusta 2022.
  2. Šéf Záporožskej atómovej elektrárne Ihor Murašov.

„Je to znepokojujúci scenár, v ktorom musíme ukázať, že naša podpora Ukrajine neochabuje,“ povedal Borrell. V pléne EP konštatoval, že ukrajinské sily postupujú na troch frontoch, pripomenul však, že Rusko má aj naďalej početnú vojenskú a palebnú prevahu.

„Situácia ruskej armády je veľmi zlá, aj preto, že ruskí vojaci nevedia, na čo táto vojna slúži, a 300.000 ľudí, ktorých vyvedú z ich domovov a odvezú na front, to pochopí ešte menej,“ uviedol s odkazom na prebiehajúcu čiastočnú mobilizáciu v Rusku.

Podľa Borrella vojnu na Ukrajine je možné vyhrať na bojisku, ale vyjadril názor, že ju treba vyhrať predovšetkým „na poli ideí“. Okrem konfliktu na Ukrajine sa vedie aj „vojna o nadvládu hodnôt“, keďže Moskva tvrdí, že dôsledky tejto vojny nesúvisia s jej rozpútaním, ale so sankciami, ktoré EÚ na Rusko uvalila.

Podľa neho EÚ musí vynaložiť obrovské diplomatické úsilie, aby svetu vysvetlila, aký je účel tejto vojny. Zdôraznil, že vojna na Ukrajine sa nemôže skončiť pre únavu západného sveta, ale iba spôsobom, ktorý zabezpečí mier, pričom Ukrajina získa späť svoju územnú celistvosť a plnú suverenitu a Rusko prevezme politickú a morálnu zodpovednosť, zaplatí za obnovu a bude sa zodpovedať za spáchané vojnové zločiny.

Zdroj: tasrKOMENTÁRE ČLÁNKU :

Blíži sa jadrová katastrofa? Borrell: Vojna na Ukrajine vstupuje do novej „nebezpečnej“ fázy

Odoberať
Upozorniť na
17 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku