tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Rafael Grossi počas návštevy Kyjeva 6. októbra 2022.
Riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Rafael Grossi počas návštevy Kyjeva 6. októbra 2022. Zdroj: tasr/ap

Najväčšia jadrová elektráreň v Európe sa má stať majetkom Ruskej federácie. Čo na to Grossi?

Riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Rafael Grossi počas štvrtkovej návštevy Kyjeva označil za „samozrejmé“, že Záporožská jadrová elektráreň, okupovaná ruskými vojskami, patrí Ukrajine. Informovala o tom agentúra AFP.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Ruský prezident Vladimir Putin.
  2. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
  3. Šéf Záporožskej atómovej elektrárne Ihor Murašov.
  4. Šéf Záporožskej atómovej elektrárne Ihor Murašov.

„Pre nás je samozrejmé, že vlastníkom elektrárne je (ukrajinská štátna spoločnosť) Enerhoatom, keďže ide o ukrajinské zariadenie,“ povedal Grossi na tlačovej konferencii v Kyjeve.

Chcú sa naďalej riadiť dohodami s Ukrajinou

Ruský prezident Vladimir Putin podpísal v stredu dekrét, ktorým vláde nariadil prevziať kontrolu nad Záporožskou elektrárňou, nachádzajúcou sa v Moskvou okupovanej a anektovanej časti Záporožskej oblasti. Na základe Putinovho dekrétu sa táto najväčšia jadrová elektráreň v Európe má stať majetkom Ruskej federácie.

„Čo sa týka bezpečnosti, zabezpečenia a technickej prevádzky tohto závodu budeme sa naďalej riadiť dohodami, ktoré máme uzavreté s Ukrajinou,“ vyhlásil Grossi v Kyjeve.

Elektráreň sa nachádza v blízkosti frontovej línie

Zdôraznil, že MAAE je medzinárodnou organizáciou, ktorá sa musí riadiť medzinárodným právom, a to nepripúšťa možnosť anexie územia iného štátu. Záporožskú jadrovú elektráreň okupujú od marca ruské sily, avšak stále tam pracuje ukrajinský personál. Elektráreň sa nachádza v blízkosti frontovej línie a viackrát sa stala terčom ostreľovania, z ktorého sa navzájom obviňovali Rusko a Ukrajina. To vyvolalo obavy medzinárodného spoločenstva z možnej rozsiahlej jadrovej katastrofy.

Generálneho riaditeľa elektrárne Ihora Murašova minulý týždeň zadržali ruskí vojaci. Po jeho prepustení bolo oznámené, že už naďalej nebude vykonávať svoju funkciu. Ukrajinská strana opakovane upozorňuje na zlé zaobchádzanie s ukrajinskými zamestnancami elektrárne zo strany ruských okupantov.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Najväčšia jadrová elektráreň v Európe sa má stať majetkom Ruskej federácie. Čo na to Grossi?

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku