eReport.sk
Na ilustračnej snímke záchranári prevážajú do nemocnice ženu ranenú pri ruskom bombardovaní v Charkove v nedeľu 17. apríla 2022.
Foto: tasr/ap

Čo prinesie budúcnosť? Európe vraj hrozia tri scenáre: Sú iba zlé a horšie!


Budúcnosť v najbližších dvoch rokoch bude závisieť od toho, ako sa vyvinie konflikt medzi Ruskom a Ukrajinou. Na základe najnovšej globálnej analýzy KPMG Global Economic Outlook sú možné tri scenáre, kam sa svetová ekonomika môže uberať.

Podľa Kataríny Kolekovej, hovorkyne KPMG na Slovensku, prvý scenár predpokladá, že svetové ceny ropy budú o 30 eur vyššie ako pred eskaláciou krízy a ceny plynu v Európe vzrastú o 50 %. Globálne ceny potravín by mali stúpnuť pri tomto scenári o 5 %.

Hrozí 10-percentný globálny nárast cien potravín

Pesimistickejší scenár spoločnosti podľa nej predpokladá, že svetové ceny ropy porastú o 40 eur. Ceny plynu v Európe dosiahnu 100-percentný nárast a zvyšok sveta by mal rátať s 50-percentným nárastom cien. 

Môže to mať devastačný vplyv na niektoré z najchudobnejších miest a ľudí na svete.

Tento scenár tiež počíta s 10-percentným nárastom globálnych cien potravín. Oba scenáre zahŕňajú 23-percentný nárast priemerných cien kovov a 4-percentný nárast nákladov na poľnohospodárske vstupy. Rátajú aj s vyššími investičnými rizikovými prémiami a dodatočnými vládnymi výdavkami v Európe.

Ďalekosiahle negatívne dôsledky pre všetky národy

Pozitívny scenár podľa Kolekovej predpokladá, že sa vojenský konflikt vyrieši čo najskôr. Ceny by sa v tomto prípade vrátili na úroveň zo začiatku februára 2022 a obnovili by sa výrobné a obchodné toky.

„Pred vypuknutím vojny na Ukrajine boli krajiny po pandémii v rôznych fázach svojej ekonomickej obnovy. Ozbrojený konflikt má však ďalekosiahle negatívne dôsledky pre všetky národy. Problémy s dodávateľským reťazcom sa presunuli z post-covidových na bezprostrednú hrozbu s potenciálnym nedostatkom zemného plynu, kovov a obilnín. Môže to mať devastačný vplyv na niektoré z najchudobnejších miest a ľudí na svete. Znásobia sa tak dlhodobé výzvy pre kolektívnu ekologickú obnovu planéty. Do toho všetkého sa inflácia stane hlavnou témou a hrozí celosvetová kríza životných nákladov,“ doplnil Kenneth Ryan, vedúci partner KPMG na Slovensku.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Koordinátor humanitárnej pomoci OSN Martin Griffiths.
  2. prezident Svetovej banky náklady
  3. Premiér Eduard Heger na snímke z videa.
  4. Peter Pellegrini na snímke z videa.
  5. Zuzana Čaputová
  6. Americký prezident Joe Biden

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Čo prinesie budúcnosť? Európe vraj hrozia tri scenáre: Sú iba zlé a horšie!

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre