eReport.sk
Na ilustračnej sníme medzinárodné letisko v Osake Foto: tasr

„Ťažoba“ padla aj na Japoncov. Inflácia u nich prudko rastie

Japonská inflácia sa v apríli prudko zrýchlila a tempo rastu jadrového indexu spotrebiteľských cien sa dostalo nad dvojpercentný cieľ centrálnej banky prvýkrát za 7 rokov. Informuje o tom TASR.

Vysoká inflácia znižuje kúpnu silu domácností

Index spotrebiteľských cien v apríli medziročne stúpol o 2,5% po +1,2% v marci, uviedlo japonské ministerstvo pre vnútorné záležitosti a komunikáciu. Ekonómovia počítali so zvýšením tempa rastu cien na 2,4%. Jadrový index spotrebiteľských cien, do ktorého sa nezapočítavajú volatilné ceny potravín, sa medziročne zvýšil v súlade s očakávaniami o 2,1% po +0,8% v predchádzajúcom mesiaci.

Related Posts

  1. Na ilustračnej snímke záchranári prevážajú do nemocnice ženu ranenú pri ruskom bombardovaní v Charkove v nedeľu 17. apríla 2022.

Motorom jadrovej inflácie bol nárast dovozných cien, nie silný domáci dopyt. Mnohí ekonómovia preto počítajú s tým, že japonská centrálna banka (BoE) bude pokračovať vo svojej ultra uvoľnenej menovej politike. Vysoká inflácia totiž znižuje kúpnu silu domácností, pričom mzdy výraznejšie nerastú. V medzimesačnom porovnaní sa spotrebiteľské ceny v apríli zvýšili o 0,4% rovnako ako v marci.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

„Ťažoba“ padla aj na Japoncov. Inflácia u nich prudko rastie

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti