eReport.sk
Pôvod koronavírusu
Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. Foto: tasr/ap

Čakáte na tretiu dávku vakcíny? WHO má s očkovaním iné plány


Riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus v stredu vyzval na odloženie podávania tretích dávok vakcín proti koronavírusu, aby boli očkovacie látky dostupné aj pre chudobné krajiny, v ktorých veľa ľudí dostalo ešte len prvú dávku. Informovala o tom agentúra AP.

Musíme zaočkovať aj iné krajiny, tvrdí šéf WHO

„WHO žiada moratórium na (tretiu dávku) vakcíny aspoň do konca septembra, aby bolo možné zaočkovať najmenej desať percent populácie každej krajiny,“ vyhlásil Tedros Adhanom Ghebreyesus. Šéf WHO výzvu smeroval bohatým štátom, ktoré v tempe očkovania výrazne predbehli rozvojové krajiny. Predstavitelia WHO podľa AP tvrdia, že ešte nie je vedecky dokázané, že poskytnutie tretej dávky vakcíny je účinné pri predchádzaní šírenia koronavírusu. „Nemáme k dispozícii úplný súbor dôkazov o tom, či je to potrebné alebo nie,“ povedala riaditeľka WHO pre imunizáciu a vakcíny Katherine O’Brienová.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. e-cigareta, vapovanie, žena, fajčenie
  2. Delta variant, koronavírus
  3. Americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC)

Bohatí by mali pomôcť menej rozvinutým krajinám

WHO opakovane žiada, aby bohaté štáty urobili viac pre zlepšenie prístupu k očkovacím látkam v rozvojových krajinách. Izrael, Francúzsko, Nemecko a niektoré krajiny Blízkeho východu už podľa AP začali podávať tretie dávky očkovacích látok. Ďalšie krajiny vrátane USA a Británie zvažujú očkovanie treťou dávkou v súvislosti so šírením vysoko prenosného variantu delta.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Čakáte na tretiu dávku vakcíny? WHO má s očkovaním iné plány

KOMENTOVALI STE: