eReport.sk
Na ilustračnej snímke čínska stíhačka typu Shenyang J-16. Zdroj: mnd.gov.tw/

Austrália tvrdí: Čínska stíhačka ohrozila naše prieskumné lietadlo

Agresívne manévre čínskej stíhačky ohrozili posádku austrálskeho prieskumného lietadla, ktoré hliadkovalo v blízkosti Juhočínskeho mora. V nedeľu o tom informovalo austrálske ministerstvo obrany. TASR správu prevzala od agentúry AP.

Incident sa odohral koncom mája. Čínska stíhačka J-16 sa držala v blízkosti austrálskeho lietadla typu Boeing P-8 Poseidon, ktoré v medzinárodnom vzdušnom priestore nad Juhočínskym morom vykonávalo rutinnú kontrolu. Stíhačka priletela do tesnej blízkosti Boeingu, pričom naň vychrlila spŕšku svetlíc a alumíniových pásikov, ktoré prenikli do jedného z motorov lietadla.

Podobný incident sa udial aj vo februári

Podľa austrálskeho ministra obrany Richarda Marlesa je takýto manéver „veľmi nebezpečný“. Dodal však, že posádka prieskumného lietadla sa zachovala veľmi zodpovedne a okamžite sa vrátila na leteckú základňu.

Na ilustračnej snímke lietadlo Boeing P-8A Poseidon.

Na ilustračnej snímke lietadlo Boeing P-8A Poseidon. – Foto: airforce.gov.au

Austrálsky premiér Anthony Albanese uviedol, že jeho vláda vyjadrila Číne v súvislosti s týmto incidentom obavy. Peking sa k incidentu zatiaľ nevyjadril.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Stáli ho funkciu!
  2. KĽDR je podľa Bidena
  3. Na ilustračnej snímke F-22A Raptor 27. stíhacej letky Vzdušných síl USA počas letu.
  4. Čína a Singapur podniknú v priebehu tohto týždňa prvé spoločné vojenské cvičenie od roku 2021.

Austrália zaznamenala podobný incident vo februári. Loď čínskeho námorníctva vtedy podľa Canberry vypálila svetlice na austrálske prieskumné lietadlo, čím ohrozila bezpečnosť jeho posádky.

Vzťahy medzi krajinami upadajú

Vzťahy medzi Austráliou a Čínou už dlhší čas upadajú. Zhoršenie vzťahov súvisí napríklad s obchodnými obmedzeniami, ktoré Peking zaviedol v reakcii na austrálske zákony zamerané proti zasahovaniu zahraničných subjektov do jej vnútornej politiky.

Podľa agentúry AP sa čínska armáda v poslednom období správa v pohraničných oblastiach čoraz agresívnejšie, pričom sa z mora zameriava najmä na lietadlá, lode a pozemné sily z Indie, Kanady, Spojených štátov a Filipín. Čína si totiž robí v oblasti Juhočínskeho mora územné nároky, čím zvyšuje tlak na ostatné krajiny v súvislosti s námornými trasami, ktoré cez toto more vedú.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Austrália tvrdí: Čínska stíhačka ohrozila naše prieskumné lietadlo

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie