Politológ Eduard Chmelár reagoval na svojom facebookovom profile na informácie, ktoré odzneli počas víkendových diskusií medzi opozičnými a koaličnými politikmi. Ako sám napísal, bude to z jeho strany vyvracanie víkendových klamstiev.
Bývalý kandidát na prezidenta patrí medzi najväčších kritikov pripravovanej obrannej dohody so Spojenými štátmi. Podľa neho prináša so sebou mnohé bezpečnostné riziká a Slovensko ju nepotrebuje. Zbytočne sa stáva „ľahkým“ terčom v prípade otvoreného konfliktu USA s Ruskom.
Chmelár hovorí o jadrových zbraniach na našom území, Stoltenberg to pripustil
„Vo včerajších Správach RTVS boli korektne odprezentované moje argumenty týkajúce sa možného rozmiestnenia jadrových zbraní na Slovensku, vrátane potvrdenia generálneho tajomníka NATO, že Spojené štáty to môžu urobiť. To, že som nebol uvedený ako ich autor, mi neprekáža, lebo tu ide o dôležitejšiu vec a aspoň to pomohlo odpútať pozornosť od mojej osoby, ktorá niektorých ľudí dráždi ako červené súkno.“
„Príznačne demagogická bola reakcia hovorkyne ministerstva obrany, ktorá povedala, že nukleárne zbrane tu byť nemôžu, lebo to vraj nedovoľuje Zmluva o nešírení jadrových zbraní od roku 1974. Toto je úplne typické zavádzanie vládnej koalície, aké používa od začiatku verejnej diskusie.“
Krúpa rovnako ako prezidentka klamal
Eduard Chmelár reagoval aj na dnešné vystúpenie šéfa branno-bezpečnostného výboru parlamentu Juraja Krúpu. „Poslanec OĽANO rovnako ako prezidentka klamal, keď tvrdil, že ani jedno definovanie porušenia ústavy v pripomienkach uvedené nebolo. Samozrejme, že to nie je pravda, sú ich desiatky, uvediem jeden z nich. Z čl. 3 ods. 3 navrhujeme vypustiť písm. b), nakoľko ozbrojené sily USA nemôžu vyžadovať, hoci len dočasný prístup a využitie súkromných pozemkov a zariadení fyzických a právnických osôb SR bez primeranej náhrady. Ide o hrubý rozpor s Ústavou SR a právom EÚ, ak by orgány cudzieho štátu mali mať možnosť zasahovať do vlastníckych práv fyzických a právnických osôb v Slovenskej republike.“
Postupujú podľa dohodnutého manuálu
Chmelár označil správanie a argumentáciu Krúpu riadenú manuálom, podľa, ktorého kritici dohody s USA sú často kritizovaní za neznalosť a neschopnosť danú vec pochopiť. Pripojil sa aj kontroverzný generál Macko. „Rovnako postupuje aj generál Pavel Macko, ktorého ako „bezpečnostného experta“ dnes citoval moderátor verejnoprávnej televízie, hoci v tomto spore vystupuje iba ako demagogický šéf jednej mimoparlamentnej ministrany, ktorý namiesto vecných argumentov uráža oponentov ako taký pohonič – tým vulgárnejšie, o čo viac sa dostáva pri argumentácii do úzkych. Ale jeho najnovší výplod je skutočne gól. Macko sa nechal počuť, že v prípade odmietnutia zmluvy v referende sa „de facto znemožní aj realizácia článku 5 Zmluvy o NATO“.
„Takže takto, pán generál. Keby hlúposť kvitla, ste ako májová čerešňa. Tento demagóg nám chce navravieť, že doteraz, kým tu neboli americké vojská, sme nemali garantovanú kolektívnu obranu alebo, že o ňu prídu napríklad Francúzi, ktorí podpísanie DCA so Spojenými štátmi kategoricky odmietli. Viete, toto sú bezočivé klamstvá z takej kategórie, aké používal pri obhajobe výstavby radarovej základne v Brdoch Alexander Vondra, keď Čechov strašil, že ak Česká republika Američanov neprijme, bude musieť obnoviť povinnú vojenskú službu,“ dopĺňa Chmelár na margo situácie.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Chmelár: Krúpa klame rovnako ako Čaputová. Postupujú podľa dohodnutého manuálu