eReport.sk
Miroslav Kollár, foto:tasr

Podľa strany Spolu by mala vláda kvôli Ukrajine urýchliť schvaľovanie obrannej dohody s USA

Tak súvisí dohoda o obrannej spolupráci s USA len so servisom, s nákupom stíhačiek F-16 a s rekonštrukciou letísk, alebo za ňou stoja americké vojenské záujmy v konflikte s Ruskou federáciou? Mimoparlamentná strana Spolu najnovšie vyzýva, aby bola v súvislosti s eskaláciou konfliktu na Ukrajine neodkladne uzatvorená dohoda s USA. Ako však táto dohoda súvisí s Ukrajinou? Alebo že by predsa len opozičné argumenty mali niečo do seba?

„Hovorí sa, že v núdzi poznáš priateľa. Náš východný sused nepochybne je v núdzi. Je strategickým politickým i bezpečnostným záujmom Slovenska, aby sme mali hranice s demokratickými a nezávislými štátmi, ktoré budú rešpektovať naše členstvo v EÚ a NATO. Preto vyzývame vládu, aby sme podobne ako naše viaceré spojenecké krajiny – napríklad Česká republika, Estónsko či Veľká Británia – vstúpili do rokovaní s ukrajinskou stranou a ponúkli im pomoc a podporu dodávkami civilného, ale aj vojenského materiálu,“ povedal predseda Spolu a nezaradený poslanec parlamentu Miroslav Kollár podľa tlačovej agentúry SITA.

Vraj nie je nad čím váhať

„Nie je nad čím váhať a nie je prečo otáľať. Vláda by mala urýchliť schvaľovanie obrannej zmluvy, ako najviac to pôjde. Medzinárodná situácia sa zhoršuje a čím viac záväzkov našej bezpečnosti budeme mať, tým lepšie. Platí to o to viac, že Slovensko tak či tak potrebuje modernizovať vojenské letiská. No a USA sú naším kľúčovým partnerom v NATO a ich spôsobilosti – aj tie letecké – môžu byť v prípade obrany východného krídla Aliancie nezastupiteľné,“ dodal predseda Kollár.

Bude vás zaujímať:

  1. Eduard Chmelár, historik, publicista a politický analytik
  2. Lekári otvorili pandorinu skrinku
  3. Predseda Konferencie biskupov Slovenska, bratislavský arcibiskup-metropolita Stanislav Zvolenský

Podľa strany Spolu Slovensko musí aktívne brániť práva štátov bývalého „východného bloku“ slobodne sa rozhodnúť o svojej zahraničnej a politickej orientácii a ukotvení. Tieto práva má podľa strany ohrozovať práve Ruská federácia.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Podľa strany Spolu by mala vláda kvôli Ukrajine urýchliť schvaľovanie obrannej dohody s USA

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php