eReport.sk
Iveta Radičová v štúdiu TV Markíza počas rozhovoru s moderátorom Michalom Kovačičom.
Iveta Radičová v štúdiu TV Markíza počas rozhovoru s moderátorom Michalom Kovačičom. Reprofoto: tv markíza

Chcela by viesť úradnícku vládu? Radičová reagovala na otázky od občanov!

Chcela by viesť úradnícku vládu? Aj takúto otázku dostala bývalá predsedníčka vlády SR Iveta Radičová od divákov súkromnej televízie. Tej z bratislavskej Záhorskej Bystrice. Tí sa jej opýtali napríklad aj na to, čo si myslí o rozhodnutí politikov bývalej koaličnej vlády, že termínom predčasných volieb má byť až záver septembra. Mnohým občanom sa totiž zdá, že toto rozhodnutie je, slušne povedané, prejavom totálnej absencie sebareflexie. Samozrejme, zo strany dočasne poverených členov vlády Eduarda Hegera (OĽANO), ktorí sa na takomto dátume zhodli.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Všetkým klame a klamal!
  2. Uvrhli štát do krízy?
  3. Rozviazané ruky?
  4. A je to tu! Jeho reakcia na seba nenechala dlho čakať

Radičová si myslí, že spájať je čo, registrovaných politických strán je predsa veľa. Zároveň je skeptická v tom, žeby v tejto dobe mohlo vzniknúť niečo ako SDK. Teda Slovenská demokratická koalícia, ktorú 3. júla 1997 vytvorilo päť opozičných politických strán.

Dzurindova „vláda zmeny“ je podľa Radičovej nemožná

Tá sa neskôr pretransformovala z koalície na politickú stranu, ktorú voviedol do volieb v roku 1998 expremiér Mikuláš Dzurinda. Po volebnom výsledku sa mu v rovnakom roku podarilo „zosadiť“ z premiérskeho kresla Vladimíra Mečiara a jeho HZDS. A zostavil vládu SR, označovanú ako „vládu zmeny“. Toľko malá sonda do histórie vďaka portálu wikipedia.org, kde nájdete podrobnosti k tejto Dzurindovej vláde.

„Dvakrát do tej istej rieky nevstúpite. Model SDK v dnešnej situácii nie je možný. Vtedy to bolo podmienené mimoriadne silnou aktivitou občianskej spoločnosti. Bez toho strany nie sú schopné preraziť a presvedčiť. K mobilizácii je potrebný silný pocit ohrozenia a pocit, že by to‚ títo mohli zvládnuť‘, takto sa zamýšľala nad aktuálnou politickou situáciou v kontexte konkrétnych historických politických udalostí Radičová v relácii TV Markíza Na Telo PLUS.

Zastala sa Sulíka, kritizovala Matoviča

O padnutej Hegerovej vláde skonštatovala, že „nik jej nehádzal väčšie polená pod nohy ako ona sama.“ Šéfa SaS, Richarda Sulíka sa zastala. Podľa jej slov líder liberálov „znášal veľmi dlho útoky Igora Matoviča, ktoré boli za hranicou únosnosti,“ informoval spravodajský portál TV Markíza, tvnoviny.sk.

A čo si myslí Radičová o Matovičovi? Povedala o ňom, že sa silou mocou tlačí na čo najdlhšie udržanie torza aj moci. „Podľa expremiérky tak robí aj vo vnútornom presvedčení, že im to pomôže vstať z popola ako Fénixovi,“ píše markizácky web. „Myslí si, že keď sa to podarilo Robertovi Ficovi, podarí sa to aj jemu,“ citovala TV Markíza slová Radičovej o predsedovi OĽANO.

Odmietla by ponuku Čaputovej šéfovať úradníckej vláde

Zobrala by Radičová poverenie od prezidentky Zuzany Čaputovej viesť úradnícku vládu do predčasných volieb ako predsedkyňa vlády? Toto sa expremiérky opýtal divák Pedro. „Ďakujem za dôveru, nie,“ reagovala obratom na otázku Radičová.

Termín volieb v septembri? Absolútne nepochopiteľný

Následne prišla na bývalú šéfku vládneho kabinetu ďalšia zvedavá otázka. Od Matúša: „Ja mám len jednu otázku. Čo si myslí o nadradení vlastných a straníckych záujmov politikov nad záujmy Slovenska? Hovorím o septembrovom termíne volieb.“

A Radičová odpovedalo takto: „Straníckosť a okupácia strán, tém, ale aj politiky, je jeden z neduhov, ktoré zažívame. A doplácame naň. Takže, pokiaľ to takto bude vyzerať, tak záujmy Slovenska pôjdu do úzadia.“ Podľa jej slov je pre ňu septembrový termín predčasných volieb „absolútne nepochopiteľný“. A vysvetlila, prečo to takto vníma: „Pretože ťahať to v podstate skoro rok bez reálnych kompetencií vnímam ako nezodpovedné.“

S kým by spolupracovala pred voľbami?

Radičová dostala od jedného z divákov aj otázku, či by si vedela predstaviť nejakú formu spolupráce s Modrou koalíciou. Ako sme vás informovali, tento nový názov si chce osvojiť politická strana Spolu – občianska demokracia. A to po začatí úzkej spolupráce s Dzurindom. „Viem si predstaviť každú spoluprácu, ktorá pomôže občanom pri výbere z ponuky v nasledujúcich voľbách. Aj s Modrou koalíciou,“ nechala sa počuť expremiérka.

Aké sú dôvody Dzurindu dostať sa opäť do politiky?

Dostala aj otázku na osobu Dzurindu. Bývalého politika, s ktorým, ako je známe, nemala v pozícii premiérky práve najlepšie vzťahy. Divák sa jej opýtal, že aké dôvody podľa nej vedú Dzurindu dostať sa opäť do politiky. „Že sa na to všetko okolo nás nedokáže pozerať nemôže pozerať nečinne,“ stroho odvetila Radičová.

Na čo sa jej občania ešte pýtali? Viac si pozrite vo videu TV Markíza, ktoré súkromné médium zverejnilo aj na sociálnej sieti.

Zdroj: tvnoviny.skKOMENTÁRE ČLÁNKU :

Chcela by viesť úradnícku vládu? Radičová reagovala na otázky od občanov!

Odoberať
Upozorniť na
6 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti