eReport.sk
Obžalovaný bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik pred vyhlásením rozsudku na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku 20. septembra 2021.
Dušan Kováčik pred vyhlásením rozsudku v Pezinku. Foto: tasr

Chce sa sťažovať na vyšších miestach: Kováčik sa obráti na Štrasburg! Nepáči sa mu, že ho držia vo väzbe


Dušan Kováčik, bývalý špeciálny prokurátor, ktorý si podľa viacerých názorov veľmi sporne odsedel rok v kolúznej väzbe, aj keď na to nebol prakticky žiadny relevantný dôvod, sa v týchto dňoch obracia na Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) v Štrasburgu a snaží sa domôcť práv, ktoré mu podľa vlastných slov štátna moc uberá.

Kováčik sa obrátil na Ústavný súd SR už pred niekoľkými týždňami, kedy od sudcov žiadal, aby ho prepustili z väzby na slobodu a priklepli mu finančné odškodné vo výške 10 tisíc eur. Ústavný súd však jeho návrhu nevyhovel, tak sa bývalý špeciálny prokurátor rozhodol obrátiť sa na poslednú, najvyššiu európsku inštitúciu. Kováčikov boj za spravodlivosť sa ešte ani zďaleka nekončí a v budúcnosti môžeme byť možno svedkami prekvapivých zvratov.

Senát ústavného súdu odmietol sťažnosť Kováčika

Senát ústavného súdu vyniesol v utorok 7. decembra verdikt, ktorý zverejnil samotný ústavný súd. Píše sa v ňom, že sťažnosti Dušana Kováčika týkajúcej sa neprimeraného pobytu vo väzbe nevyhovie. Sám Kováčik sa vyjadril, že boli porušené jeho základné práva na osobnú slobodu a bezpečnosť tým, že musel na základe rozhodnutia nižšieho súdu zostať aj naďalej vo väzbe. Na ústavnom súde sa Kováčik domáhal, aby sudcovia túto krivdu napravili, nechali ho brániť sa na slobode a pripísali mu primerané odškodné. Nič z toho sa však nenaplnilo.

Európsky súd pre ľudské práva a odškodné

Svoju sťažnosť preto Kováčik posunul na vyššie miesta a odvolal sa priamo na Európsky súd pre ľudské práva. Obhajca bývalého špeciálneho prokurátora Erik Magál sa vyjadril pre Denník N, že sťažnosť doručia na ESĽP v nadchádzajúcom období. Toto vyjadrenie prišlo presne v rovnaký deň, ako sa objavila správa o tom, že Kováčik bude čeliť súdu za ďalší úplatok vo výške 50 tisíc eur.

V uznesení ústavného súdu nebola zmienka o tom, koľko peňazí Kováčik žiadal ako odškodné. Túto informáciu však neskôr priniesol jeho právny zástupca. „Primerané finančné zadosťučinenie vo výške 10-tisíc eur bolo požadované s ohľadom na naše presvedčenie, že JUDr. Kováčik je vo väzbe nezákonne, pričom žiadne dôvody väzby uňho nikdy neexistovali,“ uviedol Magál.

Proces, ktorý vyvoláva veľké pochybnosti

Dušan Kováčik je vo väzbe od októbra minulého roka, pričom ho v septembri 2021 odsúdila sudkyňa Pamela Záleská, podľa mnohých, za veľmi pochybných okolností na 14 ročný trest odňatia slobody. Rozsudok sprevádzali mnohé otázky, keďže sa okolo sudkyne špecializovaného trestného súdu znáša podozrenie z konfliktu záujmov medzi určitými novinármi, sudcami a prokurátormi. Sudkyňa Záleská dokonca vo veci Dušana Kováčika nepripustila desiatky dôkazov v jeho prospech a rovnako ani nevypočula dôležité osoby, ktorým sa obvinenie Dušana Kováčika verejne pripisuje.

Namiesto toho dostal Kováčik od Záleskej v podstate doživotný trest preto, že mal údajne vziať úplatok 50-tisíc eur za pomoc s prepustením bosa skupiny takáčovcov Kudličku z väzby a za pomoc tejto skupine, či vynášanie vyšetrovacích spisov z úradu špeciálnej prokuratúry. Kováčik vinu popiera a okamžite po rozsudku sa odvolal na najvyšší súd.

Fico sa Kováčika zastáva a ponúka dôkazy

Predseda najsilnejšej opozičnej strany Robert Fico sa už viac ako rok Dušana Kováčika zastáva a tvrdí, že sa v jeho prípade vedie tzv. monster proces a jediný dôvod prečo je Kováčik súdený a vo väzbe je ten, že vláda potrebovala uvoľniť miesto špeciálneho prokurátora pre svojho človeka Daniela Lipšica.

„Sme presvedčení, že prípad Dušana Kováčika je vymyslený a nafingovaný. Stal sa obeťou spiknutia. Je politickým väzňom, ktorý nevinne a bez dôkazov sedí vo výkone väzby,“ tvrdí Fico, pričom dodáva, že „jediný, kto svedčí voči Kováčikovi je Ľudovít Makó. Ten to povedal až potom, čo ho zadržali a vzali do väzby. Dnes si chodí po slobode a finančne sa mu darí.“

Fico tiež tvrdí, že za prepustenie Kudličku z väzby nemôže Kováčik, ale sudca Najvyššieho súdu SR Juraj Kliment, ktorý mal mať s Kudličkom bližší vzťah, a tiež predseda Špecializovaného trestného súdu Ján Hrubala. Podľa Fica mali pri prepustení Kudličku obaja sudcovia postupovať koordinovane a za ich čin dnes nesie následky práve Dušan Kováčik. Pre doplnenie informácií musíme uviesť, že práve Klimenta a Hrubalu odmietal pri pojednávaní o Dušanovi Kováčikova vypočuť sudkyňa Záleská.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Právo na spravodlivý proces
  2. bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik počas súdneho procesu
  3. Robert Fico (Smer-SD).
  4. Ivan Šefčík
  5. Blíži sa jeho koniec?

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Chce sa sťažovať na vyšších miestach: Kováčik sa obráti na Štrasburg! Nepáči sa mu, že ho držia vo väzbe