eReport.sk
Dušan Kováčik sa pred Najvyšším súdom SR bráni ako lev aby mu nepotvrdil 14 rokov za mrežami. Foto: TASR - Pavol Zachar

Kováčik sa pred súdom bráni: Spochybňuje dôveryhodnosť kajúcnikov

Aktualizované BRATISLAVA – Dnešný deň by mal rozhodnúť o osude bývalého šéfa špeciálnych prokurátorov Dušana Kováčika. Pred najvyšším súdom sa bráni ako len, aby nešiel do basy na 14 rokov, kam ho poslal Špeciálny trestný súd.

Bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik sa snaží spochybniť dôveryhodnosť kľúčových svedkov v jeho procese. Poukazuje na možnú účelovosť konania tzv. kajúcnikov. Najvyšší súd SR pokračuje dnes v odvolacom konaní voči verdiktu Špecializovaného trestného súdu (ŠTS), ktorý ho neprávoplatne poslal za mreže na 14 rokov, informuje TASR.

Zaistenia majetku bolo nedostatočné a nedôsledné

Výpovede bývalého šéfa Kriminálneho úradu finančnej správy (KÚFS) Ľudovíta Makóa, bývalého člena takáčovcov Mateja Zemana i zosnulého bývalého exsiskára Františka Böhma voči nemu majú vykazovať rozpory. „Išlo o odmenu,“ tvrdí Dušan Kováčik, presvedčený o tom, že usvedčujúce výpovede boli výmenou za benefity v trestnom konaní. Argumentuje, že napríklad účelovosť konania exšéfa KÚFS mu potvrdil aj bývalý riaditeľ SIS Vladimír Pčolinský. Benefity pre kajúcnikov sa podľa Dušana Kováčika prejavili aj v miere zaistenia ich majetku, ktoré považuje za nedostatočné, respektíve nedôsledné. Poukázal tiež na to, že v uznesení o zaistení majetku Ľudovíta Makóa mu nebola doručená jedna strana. Sudca preto prerušil pojednávanie, aby chýbajúcu časť mohli doručiť.

Išlo o odmenu!

Dušan Kováčik, neprávoplatne odsúdený bývalý šéf špeciálnych prokurátorov


Bývalý špeciálny prokurátor sa počas dnešného konania intenzívne radí so svojimi obhajcami. V jednej chvíli ich za to napomenul sudca, keďže si gestikuláciou a šepkaním dohadovali obhajobu počas toho, ako čítal listinné dôkazy. „Čítam to pre vás, ja to poznám. Tak vás žiadam o pokoj,“ uviedol sudca. Dušan Kováčik šéfoval ÚŠP od septembra 2004 do novembra 2020. Národná kriminálna agentúra ho zadržala koncom októbra 2020. Svojej funkcie sa vzdal krátko po vznesení obvinenia. V tomto prípade čelí obžalobe zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, zo zločinu prijímania úplatku, zo zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa a z prečinu ohrozenia dôvernej a vyhradenej skutočnosti.

Bude vás zaujímať:

  1. Obžalovaný bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik pred vyhlásením rozsudku na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku 20. septembra 2021.
  2. Obžalovaný bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik počas hlavného pojednávania.
  3. bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik počas súdneho procesu
  4. Dušan Kováčik
  5. Bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik dostáva putá po vynesení rozsudku na Najvyššom súde SR 24. mája 2022 v Bratislave.
  6. Dušan Kováčik na Najvyššom súde SR.

ŠTS ho vlani v septembri neprávoplatne odsúdil na úhrnný 14-ročný nepodmienečný trest s minimálnym stupňom stráženia. Vymeral mu aj trest prepadnutia majetku. Dušan Kováčik opakovane odmietol vinu.

Súd odročili

Odvolací súd s Dušanom Kováčikom odročili do utorka, vtedy vyhlásia aj rozhodnutie. Kováčik je presvedčený, že má byť zrušený rozsudok Špecializovaného trestného súdu a má sa minimálne vykonať ďalšie dokazovanie, aby bolo možné rozhodnúť.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Kováčik sa pred súdom bráni: Spochybňuje dôveryhodnosť kajúcnikov

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti