eReport.sk
Eduard Chmelár
Eduard Chmelár Foto: eReport

Chmelár neguje mainstreamovú verziu o Kachovskej priehrade: Na ruský útok to nevyzerá ani omylom!

V posledných hodinách sa v médiách objavili informácie o deštrukcii ukrajinskej Kachovskej priehrady, ktorá bola označená za „najväčší teroristický útok“ vojny na Ukrajine. Do vzduchu vraj priehradu vyhodila ruská strana. Politický analytik a komentátor Eduard Chmelár však tvrdí, že podobne, ako pri iných správach o vojne, je potrebné všetko brať v kontexte.

„Keď sledujem spravodajstvo našich médií, mám pocit, že žijem v paralelnom vesmíre. Od rána nepočujete nič iné, ako to, že ´Rusi spáchali najväčší teroristický čin´ – ´Rusi zničili Kachovskú priehradu´ – ´Najväčšia katastrofa od Černobyľu´ a podobné nezmysly. Televízie si pozývajú ´expertov´, ktorí nemajú žiadne pochybnosti o tom, že za útokom stojí Moskva,“ uviedol na sociálnej sieti Chmelár.

Foto: Fb/eduardchmelar

Ukrajinci zamedzili Rusom prístup k vode

Pod kontextom myslí Chmelár hlavne to, že už od začiatku invázie na Ukrajinu mali Rusi za jeden zo základnejších cieľov zabezpečiť prístup Krymu k pitnej vode. A to sa im podarilo aj vďaka existencii Kachovskej priehrady. „Po anexii Krymu v roku 2014 Ukrajinci zablokovali jediný prístup k pitnej vode pre tento polostrov – cez rieku Dneper. Obyvatelia Krymu si museli zvykať na nepríjemnú skutočnosť, kedy im voda z kohútikov tiekla len niekoľko hodín denne a ohrozené boli aj miestne ekosystémy. Pre túto krízovú situáciu sa už rok pred inváziou začali objavovať v médiách (áno, aj v tých našich) špekulácie, že Rusi by sa mohli dostať k vode vojenskou operáciou. Keď potom 24. februára 2022 Rusko zaútočilo na Ukrajinu, jedným z prvým cieľov invázie bolo obsadiť južný Dneper a spojiť tieto oblasti s Krymom,“ pokračuje Chmelár.

Nelogické argumenty médií?

Argumenty médií sú teda vo finále podľa neho poriadne nelogické. Pokiaľ ide o nebezpečie v podobe zaliatych území, tie sú aktuálne hlavne pre Ruskom kontrolované územia. „A teraz nám chcú naši angažovaní novinári, politici a všetky hlásne trúby oficiálnej propagandy nahovoriť, že Rusi si vyhodili do vzduchu jedinú vodnú cestu, ktorá zásobovala Krym pitnou vodou, nehovoriac o takom „detaile“, ktorý sa v našich médiách nespomína – že voda z väčšej časti zaliala nie ukrajinské, ale Rusmi kontrolované územie. Je to podobný nezmysel, akoby Maďari vyhodili do vzduchu Gabčíkovo, aby si nechali zatopiť územie až po Budapešť.“

Opatrné vyjadrenia odborníkov

Odborníci sa na rozdiel od médií vyjadrujú zatiaľ k celému incidentu veľmi opatrne. Chmelár naviac na rovinu tvrdí, že Rusko za útokom stáť v skutočnosti nemuselo.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Zločiny Ruska na Ukrajine
  2. Veľké protesty v Čechách
  3. Kremeľ tvrdo reaguje
  4. Spoločné vyhlásenie lídrov B9

„Podčiarknuté sčítané – toto na ruský útok nevyzerá ani omylom. Pochybnosti sú samozrejme na mieste. Vo vojne sa nikdy nedá veriť informáciám ktorejkoľvek z bojujúcich strán. Ale nežerte aj s navijakom propagandu ľudí, ktorí poznajú odpovede ešte skôr ako si kladú otázky,“ uzavrel Chmelár.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Chmelár neguje mainstreamovú verziu o Kachovskej priehrade: Na ruský útok to nevyzerá ani omylom!

Odoberať
Upozorniť na
13 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php