eReport.sk
Českí experti ponúkajú pomoc po požiari v Banskej Štiavnici
Českí experti ponúkajú pomoc po požiari v Banskej Štiavnici Foto: tasr

Českí experti pomôžu so záchranou vzácnej zbierky po požiari v Banskej Štiavnici

Českí experti z Národného múzea pomôžu so záchranou vzácnej zbierky v Slovenskom banskom múzeu, ktoré v sobotu 18. marca zasiahol požiar. Slovenská strana už o pomoc oficiálne požiadala, Česi do Banskej Štiavnice prídu v pondelok. Na sociálnej sieti Twitter to potvrdil český minister kultúry Martin Baxa, informovala spravodajkyňa TASR v Prahe.

„Odborníci z Mineralogicko-petrologického oddelenia Národného múzea sa od 27. marca zapoja do záchranných prác priamo na mieste,“ spresnil Baxa.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Na snímke jeden zo zhorených objektov v Banskej Štiavnici 18. marca 2023.
  2. Banská Štiavnica deň požiari: Pripomína frontovú líniu, polícia koná
  3. Zľava primátorka Banskej Štiavnice Nadežda Babiaková, minister obrany Jaroslav Naď a premiér Eduard Heger (vpravo) v Banskej Štiavnici 18. marca 2023.
  4. Centrum Banskej Štiavnice počas požiaru v sobotu 18. marca 2023.

Zistia rozsah poškodenia

Experti budú zisťovať a dokumentovať rozsah poškodenia mineralogickej zbierky Slovenského banského múzea a zbierkových predmetov. Ďalšia spolupráca bude podľa šéfa rezortu kultúry nasledovať.

Miesto požiaru navštívil v stredu generálny riaditeľ múzea Michal Lukeš. „Na mieste sa zoznámil so škodami, ktoré tam spôsobil rozsiahly požiar, a rokoval o možnostiach konkrétnej pomoci, ktorú môže Národné múzeum poskytnúť,“ tlmočila stanovisko NM Alena Dospělová. V každom prípade je pozitívne, že českí experti z Národného múzea v Prahe Slovensku pomôžu.

Pomoc z reštaurátorskej dielne

Českí experti pomôžu so záchranou zbierky. Expozícia v banskom múzeu obsahovala asi 26-tisíc geologických predmetov. Mnohé z nich poškodil požiar alebo voda pri hasení. České Národné múzeum má v rámci Mineralogicko-petrologického oddelenia laboratórium aj reštaurátorskú dielňu. Poškodené predmety by sa preto mohli reštaurovať na špecializovaných pracoviskách v ČR.

Požiar v historickom centre Banskej Štiavnice vypukol v sobotu 18. marca dopoludnia v jednej z historických budov, postupne sa rozšíril a poškodil sedem objektov. Na mieste udalosti zasahovali desiatky profesionálnych i dobrovoľných hasičov, vojaci i dobrovoľných hasičov. Polícia v súvislosti s požiarom začala trestné stíhanie pre trestný čin všeobecného ohrozenia.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Českí experti pomôžu so záchranou vzácnej zbierky po požiari v Banskej Štiavnici

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti