eReport.sk
Śéf Slovenskej informačnej služby Michal Aláč.
Śéf Slovenskej informačnej služby Michal Aláč bol už zo zadržania prepustený na slobodu. Foto: tasr

Čelilo Slovensko teroristickej hrozbe? SIS zverejnila správu za rok 2021


Slovenská informačná služba (SIS) vlani nezaznamenala bezprostrednú teroristickú hrozbu pre SR a jej obyvateľov. Najmä pre situáciu v iných členských štátoch EÚ však stále platil druhý (zvýšený) stupeň teroristického ohrozenia. Nebol zaznamenaný žiadny prípad vycestovania slovenského občana do konfliktných zón. Vyplýva to z neutajovanej verzie Správy o činnosti SIS za rok 2021.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Zuzana Čaputová
  2. Śéf Slovenskej informačnej služby Michal Aláč.

„Rovnako neboli zaznamenané ani prípady, v ktorých by sa rizikové osoby z týchto zón po svojom návrate do Európy usadili na našom území,“ priblížili. Potrebu vyhodnotenia potenciálnej teroristickej hrozby pre západné krajiny vyvolala ofenzíva hnutia Taliban a následné prevzatie vlády v Afganistane.

Ako sa nás týkala situácia v Afganistane?

SR sa vývoj situácie v Afganistane po opätovnom prevzatí moci Talibanom týkal napríklad v spojitosti s dlhodobým projektom výcviku viacerých príslušníkov afganskej armády na našom území. „Afganskí piloti a technici boli na konci októbra 2021 presunutí repatriačným letom zo SR do USA,“ podotkli.

Tajní zaznamenali videonahrávku kritizujúcu SR

SIS zaznamenala na internete videonahrávku zahraničnej neziskovej organizácie Muslim Convert Stories, ktorá kritizovala legislatívne postavenie islamu v SR a údajne diskriminujúce podmienky pri uplatňovaní náboženských práv tu žijúcich moslimov. „SR bola vo videonahrávke prezentovaná ako krajina, v ktorej sa napriek existencii moslimskej menšiny nenachádza ani jedna mešita a islam nepatrí medzi oficiálne štátom registrované cirkvi a náboženské spoločenstvá,“ uviedla informačná služba vo svojej správe.

Kto predstavuje najväčšie riziko?

Najvyššie riziko pre európske štáty v hodnotenom období naďalej predstavovali samoradikalizovaní individuálni aktéri, islamisti inšpirovaní džihádistickou propagandou, prívrženci medzinárodných teroristických skupín alebo s nimi ideologicky spriaznené osoby pôsobiace v Európe. „Osobitne organizácie Daesh (tzv. Islamský štát) a taktiež radikalizovaní navrátilci z konfliktných oblastí,“ dodala SIS s tým, že priebežne analyzovala aktivity aj ďalších globálnych teroristických skupín.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Čelilo Slovensko teroristickej hrozbe? SIS zverejnila správu za rok 2021

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne