eReport.sk
Budova SIS v Bratislave, foto: tasr

SIS vo svojej správe: Zločinecké skupiny zo zahraničia radi využívajú Slovensko ako svoje zázemie


Aj v roku 2021 sa vyššie postavení členovia zločineckých skupín zo západného Balkánu snažili získať povolenia na pobyt u nás. Prípadne sa na území Slovenska legálne zdržiavali. Vyplýva to z neutajovanej verzie Správy o činnosti Slovenskej informačnej služby (SIS) za rok 2021.

„SIS v niektorých prípadoch zabránila udeleniu pobytu týmto osobám, ktoré SR často využívajú primárne na vytvorenie zázemia v EÚ a trestnú činnosť následne páchajú v iných členských krajinách,“ priblížili.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Vyšetrovania zločinov na Ukrajine
  2. Śéf Slovenskej informačnej služby Michal Aláč.
  3. Śéf Slovenskej informačnej služby Michal Aláč.
  4. OSN je znepokojená ohľadom situácie na Ukrajine

V hodnotenom období informačná služba zaznamenala aj intenzívnejší prienik ruskojazyčných skupín organizovaného zločinu na územie SR, ktoré sú už etablované v iných štátoch EÚ. „Tieto skupiny sa snažia nahradiť rozložené domáce zločinecké skupiny a páchajú rôzne druhy násilnej a ekonomickej trestnej činnosti,“ podotkli.

V súvislosti s násilnou trestnou činnosťou odstupovala SIS príjemcom aj spravodajské informácie týkajúce sa vrážd v prostredí organizovaného zločinu, ku ktorým došlo v minulosti a doteraz neboli uzavreté, ako aj poznatky o príprave únosu či o vydieraniach. „V rámci odhaľovania ekonomickej trestnej činnosti páchanej zločineckými skupinami sa služba zamerala na podvody s nadmernými odpočtami DPH a s neoprávneným znižovaním základu dane z príjmu a na pašovanie tovarov podliehajúcich spotrebným daniam,“ uviedla SIS v správe.

Venovala sa aj problematike pašeráckych trás cez slovensko-ukrajinskú hranicu, „kde pri pašovaní tabakových výrobkov, ale aj drog dlhodobo spolupracujú domáce a ukrajinské skupiny organizovaného zločinu.“ Vzhľadom na skutočnosť, že pozemná slovensko-ukrajinská hranica je pomerne dobre strážená, predmetné skupiny podľa SIS vlani často využívali nočnú leteckú prepravu a drony. „Spravodajskou cestou boli získané poznatky o zámere zrealizovať predaje nehnuteľností vo vlastníctve viacerých trestne stíhaných osôb s cieľom vyhnúť sa zaisteniu týchto nehnuteľností a ich následnému prepadnutiu v prospech SR,“ podotkli.

SIS získala tiež spravodajské poznatky o osobách z významnej podnikateľskej skupiny, ktoré sa po zadržaní jedného z jej popredných predstaviteľov snažili získať interné informácie z prostredia orgánov činných v trestnom konaní s cieľom monitorovať aktivity príslušníkov Policajného zboru, ktorí pracovali na predmetnom prípade.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

SIS vo svojej správe: Zločinecké skupiny zo zahraničia radi využívajú Slovensko ako svoje zázemie

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre