eReport.sk
Čaputovej demokracia
Juraj Zábojník v relácii Bez cenzúry, foto:yt/eReport

Bezpečnostný analytik Zábojník o kampani NATO: Je to zásah do suverenity štátu, prezidentka musí rešpektovať Ústavu a občanov!

Čaputovej demokracia. O nej a kampani NATO „Why Ukraine Matters,“ ktorá je podľa vládnej moci „úplne štandardná,“ asi tak, ako „bruselská cesta,“ sme hovorili s bezpečnostným expertom,  bývalým policajtom a riaditeľom Úradu na ochranu ústavných činiteľov, Jurajom Zábojníkom. Ktorý je okrem iného aj plukovníkom v zálohe a bezpečnostnej politike sa venuje úctyhodných 43 rokov.  K téme teda asi nie je povolanejšej osoby.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Takto sa prezident chovať nemá
  2. Ľudovít Ódor a jeho noví spolupracovníci počas slávnostného vymenovávania členov novej vlády. Foto: tasr
  3. intenzívna podpora Ukrajiny

Kampaň NATO

Smer zverejnil podrobnosti o mediálnej kampani, ktorú si u nás pred voľbami bude platiť NATO – „Why Ukraine matters.“ Cieľom má byť, aby sa naši “občania prebudili z dezinformácií. A mysleli na Ukrajinu viac, ako doteraz.“ Ide podľa vás o zasahovanie do suverenity štátu?

Áno. Podrobme tento zámer skúške „Ficom.“ A predstavme si, že by sa krajiny V4 rozhodli urobiť kampaň proti nelegálnej migrácii v USA počas súčasnej administratívy, alebo v Nemecku či Belgicku atď.

Absurdnosť uvedenej predstavy rovnako platí aj v prípade, o ktorom hovoríme. Príkladov na porovnanie si samozrejme môžeme navymýšľať nespočetné množstvo.

„Tu však prioritne ani tak nekričí proklamovaný zámer NATO, ako nesvojprávnosť našich súčasných politických elít, respektíve ich osobné sluhovské komplexy.“

Sú takéto kampane v členských štátoch bežné? Ak áno, prečo podľa vás ale v dokumente stojí, že síce pôjde o kampaň NATO, ale nie pod hlavičkou NATO? Môže ísť aj podľa vás o odpoveď na žiadosť “21” o tom, aby Aliancia a Únia zasiahli?

Či sú bežné, alebo boli  niekde praktizované ma v tomto prípade nezaujíma. Pretože viem, čo sa deje vo svete, čo sa presadzuje cez poskokov v jednotlivých krajinách . Práve preto je to pre mňa  neprijateľné.

Svet nemôže fungovať, že niekto povie hop a všetci okolo sa rýchlo spýtajú, ako vysoko majú vyskočiť. V politike je to ako v súťaži MMA, ak vás prestanú rešpektovať, končíte. Preto musíme byť rešpektovaným štátom, s rešpektovanými politikmi.

Nikdy nesmieme dopustiť, aby sa na Slovensku ešte manipulovalo s ľuďmi. Za posledné 3 roky dostala psychika občanov Slovenska neskutočne zabrať. Za to bude musieť niekto niesť zodpovednosť.

„Už sa nikdy k takému niečomu nesmieme vrátiť., pretože to tu skončí zle! Analfabeti z ulice viac nemôžu riadiť štát. Škody sú miliardové a na ľudskej psychike nevyčísliteľné.“

MO SR a MZ SR

Obe tieto inštitúcie sa vyjadrili pre TASR. Citujem:

„Členstvo v NATO patrí medzi dlhodobé priority našej zahraničnej a bezpečnostnej politiky. Je to garancia bezpečnosti a teda aj štátnosti Slovenskej republiky. Kampaň preto nevnímame ako problematickú, či idúcu proti záujmom Slovenska,“ reagoval komunikačný odbor MZVEZ.

„Odmietame akékoľvek konšpirácie o tom, že NATO chce ovplyvňovať voľby na Slovensku. Ide o exkluzívne spoločenstvo štátov, ktoré si ctí slobodu, demokraciu a medzinárodné právo. Za svoju viac ako 70-ročnú existenciu Aliancia nikdy do nijakých volieb nevstupovala a určite to nebude meniť,“ uviedli z komunikačného odboru ministerstva obrany.

Čo na to hovoríte?

Reakcia oboch ministerstiev ma neprekvapila. Nemyslel som si totiž, že delegácia úradníkov a členov mimovládok, ktorá žiadala o zásah vonkajších subjektov a štruktúr do vnútorných záležitostí nášho štátu, konala tajne, výlučne z vlastnej vôle a bez vedomia svojich šéfov, predstaviteľov bývalej vlády a koalície.

„Cestu do Bruselu určite podnikli za svoje, vopred si vybrali dovolenky a hotely si objednávali na svoje meno z počítačov vo svojich domovoch. Všetko sa ex post sfalšovať nedá – to je môj odkaz.“

A pokiaľ ide o konšpirácie ohľadom samotného zasahovania do našich vnútorných vecí – uvidíme. Prebehne „informačná kampaň“ NATO, neprebehne ? Je bilbordová kampaň zahraničnej ambasády podvrhom hodným trestného stíhania, alebo nie ? V každom prípade to je teraz o tom, čo robili v Bruseli úradníci a mimovládkari. Zatiaľ.

Čaputovej demokracia

Medzitým sme si mohli prečítať aj slová Zuzany Čaputovej, ktorá sa odvoláva na “hrozivé čísla,” ktoré nám nameral Globsec. Mal by prezident, či vláda zasahovať do toho, čo občania chcú a toho, čo si myslia? Navyše “v rámci ochrany našej zraniteľnej demokracie?”

Je neuveriteľné, ako naši ústavní činitelia na čele s pani prezidentkou nechápu podstatu demokratického zriadenia. Ústavné právo na slobodu prejavu, právo na vlastný názor, hocijako by som mal iný, predsa musím rešpektovať.

„Nie, väčšina nášho obyvateľstva nechce zmenu našej zahraničnopolitickej orientácie a ani nie sú na rozdiel od dosluhujúcich predstaviteľov štátu „mimo misu“. Nechcú sa dať vtiahnuť do vojny a cítia, kto nezastupuje ich životné záujmy.“

Nakoniec zo strany tých, ktorí ich považujú za hybridnú hrozbu, aj tak ide len o ich postavenie a peniaze. Ako keby mali večné právo byť vo funkciách. Blaho, pokojný a bezpečný život občanov Slovenska musia byť tie najväčšie a najdôležitejšie aktíva, ktoré musí mať štát a skutoční štátnici neustále na zreteli.

My už štátnikov nemáme a politikov pozberaných z ulice, plagiátorov, mafiánov a hlupákov už nesmieme pustiť k štátnym nástrojom, lebo tak narazíme na útes, že sa z toho nespamätáme.

„A pokiaľ viem, na prebiehajúcom samite B9 a NATO, sa generálny tajomník Jens Stoltenberg na Bratislavskom hrade vyjadril jasne- „že NATO tu nie je preto, aby konflikty vytváralo, ale aby im predchádzalo.“

„To by si mali všetci títo naši amatéri, ktorí túto kauzu vyrobili, bez toho, aby vôbec vedeli domyslieť jej následky, mali zapísať za uši!“ uzavrel náš rozhovor bezpečnostný expert.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Bezpečnostný analytik Zábojník o kampani NATO: Je to zásah do suverenity štátu, prezidentka musí rešpektovať Ústavu a občanov!

Odoberať
Upozorniť na
8 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php