eReport.sk
Prezidentka SR Zuzana Čaputová. Foto: tasr

Prezidentka Čaputová: Prioritou Slovenska je posilniť protivzdušnú obranu východného krídla NATO

Prioritou Slovenska je vytvorenie mechanizmu, ktorý zabezpečí posilnenie protivzdušnej obrany východného krídla NATO. Uviedla to v utorok prezidentka SR Zuzana Čaputová na summite Bukureštskej deviatky (B9) v Bratislave, informuje TASR.

Prezidentka povedala, že cieľom všetkých lídrov B9 je mier v Európe, ktorý ohrozuje ruská agresia na Ukrajine. Podľa jej slov je na posilnenie bezpečnosti potrebné urobiť všetky kroky, ktoré povedú k bezpečnosti občanov SR.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Hamran a čurillovci sa vyhrážajú
  2. Život bez eurofondov?
  3. Spoločné vyhlásenie lídrov B9
  4. intenzívna podpora Ukrajiny

Nie je to rozpínanie smerom k Rusku

Lídri krajín Bukureštskej deviatky podľa Čaputovej nepovažujú možné členstvo Ukrajiny v Severoatlantickej aliancii za rozpínanie NATO smerom k Rusku. Ale za poskytnutie záruk existujúcim členom Aliancie, že Rusko svojou rozpínavosťou nepohltí ďalšie štáty vo svojom susedstve.

Prezidentka pripomenula, že Ukrajine členstvo v NATO prisľúbili už v roku 2008, takže nejde o novú vec. Krajiny B9 sú podľa nej za to, aby sa posilnili politické vzťahy s Ukrajinou.

Spoločný postup východného krídla NATO

Cieľom bratislavského summitu B9 bolo dohodnúť sa na spoločnom postupe krajín východného krídla Aliancie pred summitom NATO vo Vilniuse, uviedla Čaputová. Dodala, že lídri na Bratislavskom hrade diskutovali aj o vývoji vojny na Ukrajine a že je rada, že im aktuálne dianie priblížil aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ktorý sa k nim pripojil prostredníctvom internetu.

Bukureštská deviatka (B9) je neformálne zoskupenie krajín východného krídla NATO, do ktorého okrem Slovenska patria Česko, Poľsko, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko, Litva, Lotyšsko a Estónsko. Na Bratislavský hrad okrem lídrov týchto krajín prišiel aj generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. Bulharsko zastupovala viceprezidentka Iliana Jotová.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Prezidentka Čaputová: Prioritou Slovenska je posilniť protivzdušnú obranu východného krídla NATO

Odoberať
Upozorniť na
5 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php