eReport.sk
Čaputová v New Yorku hlási
Zuzana Čaputová, foto:tasr

Čaputová v New Yorku hlási: Cieľmi SR je odstránenie chudoby i podpora ekologického hospodárenia

Čaputová v New Yorku hlási! Odstránenie chudoby, znižovanie nerovností, či podpora spravodlivého a ekologického hospodárenia nie sú len diskusné témy, ale najmä konkrétne ciele, ktoré sa SR zaviazala naplniť do roku 2030. Uviedla to prezidentka SR Zuzana Čaputová, ktorá v pondelok vystúpila s prejavom na Summite trvalo udržateľného rozvoja v New Yorku.

Čaputová v New Yorku hlási

Prezidentka pripomenula, že počet ľudí ohrozených chudobou rastie nielen vo svete, ale aj na Slovensku. Zväčšujú sa aj hospodárske rozdiely medzi krajinami a klimatická kríza už teraz spôsobuje nevyčísliteľné hospodárske straty a obete na ľudských životoch.

Ciele SR

Čaputová podľa svojich vyjadrení tento summit vníma ako výzvu pre všetkých, aby sme spoločne pre udržateľný rozvoj našej planéty urobil viac. „Som rada, že Slovensku sa darí v napĺňaní viacerých ambícií. Zlepšujeme kvalitu našich vôd a pomaly sa zlepšuje aj kvalita nášho ovzdušia alebo energetická efektívnosť. Potrebujeme však zabrať v oblasti odstránenia generačnej chudoby a zlepšiť prístup k vzdelávaniu detí, ktorých sa generačná chudoba priamo týka. A to je veľmi konkrétny záväzok Slovenska, ktorý na summite zaznel,“ uviedla prezidentka.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Sú otravnejší ako muchy
  2. Šampióna oplakávajú aj politici
  3. Smer dominuje aj medzi mladými voličmi

Pripomenula tiež, že medzinárodné úsilie v oblasti plnenia cieľov udržateľného rozvoja (Sustainable Development Goals – SDG) čiastočne spomalili krízy ako pandémia ochorenia COVID-19, čo však nemôže byť naším ospravedlnením. „Na plnenie cieľov SDG potrebujeme aj silné verejné inštitúcie a účasť všetkých zainteresovaných vrátane občianskej spoločnosti,“ povedala.

Dekarbonizácia ekonomiky

Prezidentka uviedla, že v SR sa 85 percent elektrickej energie vyrába s nulovými emisiami. I krajina v najbližších siedmich rokoch použije päť percent svojho HDP na dekarbonizáciu ekonomiky a zvýšenie využitia obnoviteľných zdrojov energie. Pripomenula aj kroky v oblasti revitalizácie riek, lesných plôch či zvyšovanie rozlohy bezzásahových území v národných parkoch. V oblasti chudoby SR v najbližších ôsmich rokoch investuje takmer jednu miliardu eur. Na integráciu okrajových rómskych komunít, ktoré často čelia generačnej chudobe.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Čaputová v New Yorku hlási: Cieľmi SR je odstránenie chudoby i podpora ekologického hospodárenia

Odoberať
Upozorniť na
5 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php