eReport.sk
Frank-Walter Steinmeier a vpravo prezidentka SR Zuzana Čaputová, foto:tasr

Čaputová otvorene: Musíme sa zbaviť závislosti od plynu z Ruska!


Je potrebné zbaviť sa závislosti od plynu z Ruska v čase, ktorý je realistický a únosný. Po spoločnom stredajšom rokovaní s prezidentom Nemecka Frankom-Walterom Steinmeierom v Košiciach to uviedla prezidentka SR Zuzana Čaputová s tým, že akýkoľvek razantný krok zo strany Ruska by Slovensku spôsobil problém.

Čaputová si myslí, že Slovensku vypnutie ruského plynu nehrozí

Pripomenula, že SR je závislá od ruského plynu, no vypnutie jeho dodávky podľa nej Slovensku nehrozí. „Ale, ako sa ukazuje, Rusko je nepredvídateľný partner,“ povedala s tým, že je potrebné pripraviť sa na každý scenár. Podľa jej slov sa aktuálne napĺňajú naše zásobníky. „Snažíme sa diverzifikovať naše zdroje pokiaľ ide napríklad o nákup LNG,“ dodala prezidentka. Vykurovanie domácností je podľa slovenskej hlavy štátu zabezpečené aj na ďalšie sezóny.

Za kľúčové považuje dodržiavať zmluvné podmienky zo strany SR. Slovensko označila za zodpovedného zmluvného partnera, ktorý dodržiava zmluvu a platí včas, v tom chce aj pokračovať.

„Nechceme byť naďalej závislí od ruského uhlia, ropy a plynu. Na tom treba čo najskôr pracovať,“ dodal nemecký prezident.

Čaputová tiež pripomenula, že v zmluve je dohodnutá platba v eurách. „Na tom zatiaľ zotrváva aj slovenská pozícia – tak, ako aj pozícia všetkých štátov Európskej únie (EÚ).“ Tvrdí, že je potrebné spolupracovať v jednotnom postupe so všetkými krajinami EÚ a zabezpečiť svoju budúcnosť z hľadiska energetických zdrojov nezávisle od Ruska.

Bude vás zaujímať:

  1. Pavol Slota
  2. Zľava prezidentka Zuzana Čaputová, prešovský župan Milan Majerský a primátorka Prešova Andrea Turčanová.
  3. Zuzana Čaputová na snímke z videa, ktoré nahovorila v ruštine.
  4. Šéf Výboru NR SR pre hospodárske záležitosti a poslanec Peter Kremský (OĽaNO).
  5. zbraňami k mieru!
  6. Peter Pellegrini na snímke z videa.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Čaputová otvorene: Musíme sa zbaviť závislosti od plynu z Ruska!

Odoberať
Upozorniť na
14 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne