eReport.sk
Na snímke fotografia neznámeho autora na výstave fotografií z prvých dní okupácie Československa v auguste 1968.
Na snímke fotografia neznámeho autora na výstave fotografií z prvých dní okupácie Československa v auguste 1968. Foto: tasr

Čaputová o odchode sovietskych vojakov z nášho územia: Sloboda sa dá potlačiť len dočasne


„Už druhý raz si ako pamätný deň pripomíname 21. jún 1991 – dátum, keď územie bývalého Československa opustili poslední sovietski vojaci. Až po definitívnom odchode okupačných vojsk sa zavŕšili zmeny, ktoré začal 17. november 1989. Až vtedy sme svoju vlasť mohli považovať za slobodnú,“ napísala dnes na sociálnu sieť prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Sovietske vojská sa na území bývalého Československa nachádzali „dočasne“ 23 rokov od tragickej noci z 20. na 21. augusta 1968, keď armády piatich štátov Varšavskej zmluvy (Sovietskeho zväzu, Maďarska, Bulharska, Poľska a NDR) prekročili hranice a začali okupáciu krajiny. Posledný transport prekročil východnú hranicu Slovenska 21. júna 1991. Práve tieto udalosti komentovala vo svojom príspevku hlava štátu, pričom spomenula aj vojnu na Ukrajine.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Na ilustračnej snímke ukrajinská vlajka na ceste v meste Mariupol počas 54. dňa ruskej invázie na Ukrajinu v pondelok 18. apríla 2022.
  2. Na kombosnímke zľava Juraj Blanár a Ján Budaj.
  3. Vyšetrovania zločinov na Ukrajine
  4. Právo na všetko?
  5. Na snímke v popredí vpravo premiér SR Eduard Heger, vľavo podpredseda vlády a minister financií SR Igor Matovič a poslanci hnutia OĽaNO počas tlačovej konferencie ku schválenému zákonu o financovaní voľného času dieťaťa 22. júna 2022 v Bratislave.
  6. Peter Weiss

„Sovietske a spojenecké vojská vstúpili na naše územie počas tragickej noci z 20. na 21. augusta v snahe pošliapať demokratizačný proces a udusiť ho hrubou silou. Takzvaný dočasný pobyt si predĺžili na viac než dve desaťročia. Dnes sa dejiny opakujú u nášho východného suseda. Kúsok nádeje z našej vlastnej historickej skúsenosti spred 31 rokov však hovorí, že sloboda sa dá potlačiť len dočasne a že nepochybne príde deň, kedy aj z Ukrajiny odíde posledný ruský vojak,“ uviedla Čaputová.

Zdroj: fb/zcaputova

Naď: Agresia prináša denne stovky ľudských obetí

Nielen prezidentka sa dnes venovala pamätnému dňu, o ktorom rozhodli poslanci Národnej rady SR 3. novembra 2020, keď do zoznamu pamätných dní pribudol 21. jún ako Deň odchodu okupačných vojsk sovietskej armády z Česko-Slovenska. 

„Mocensko-politické potlačovanie demokracie je, žiaľ, praktikou Ruskej federácie aj v 21. storočí, keď takmer už štyri mesiace okupuje územie Ukrajiny. Táto agresia prináša denne stovky ľudských obetí na oboch stranách,“ upozornil minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO). Tieto udalosti podľa neho aj dnes pripomínajú, aké krehké sú hodnoty slobody a demokracie a aký dôležitý je neúnavný boj proti nespravodlivosti a krivde.

GALÉRIA – Foto: fb/jaronadpublic

Sólymos: Môžu vymyslieť ‚najsamlepšie‘ krycie názvy

Predseda republikovej rady mimoparlamentnej Aliancie László Sólymos pripomenul, že sovietske vojská opustili územia Česko-Slovenska po 23 rokoch. „Vojenskú okupáciu v roku 1968 nazvali bratskou pomocou, okupačnú vojnu dnes nazývajú špeciálnou vojenskou operáciou. Môžu vymyslieť ‚najsamlepšie‘ krycie názvy, prapodstatu ich snahy obmedziť slobodu a suverenitu iných národov nezakryjú,“ komentoval. Verí, že aj Ukrajina bude čo najskôr poznať dátum odchodu Putinových vojakov.

– Foto: fb/l.solymos

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Čaputová o odchode sovietskych vojakov z nášho územia: Sloboda sa dá potlačiť len dočasne

Odoberať
Upozorniť na
5 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre