eReport.sk
Zuzana Čaputová s generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergom. Foto: fb/zcaputova

Čaputová na VZ OSN rokovala so Stoltenbergom, Zelenským či Sanduovou

Prezidentka SR Zuzana Čaputová absolvovala v utorok popri účasti na všeobecnej rozprave 78. Valného zhromaždenia OSN v New Yorku viacero bilaterálnych rokovaní. Okrem iných aj s generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergom, ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským či moldavskou prezidentkou Maiou Sanduovou. Za významné témy VZ OSN označila Čaputová vojnu na Ukrajine a bezpečnosť Európy, informuje TASR.

„Teší ma, že lídri z celého sveta považujú našu krajinu za rešpektovaného partnera,“ napísala hlava štátu v utorok na sociálnu sieť.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. R. Fico v diskusii HNclub 2023
  2. Hegerova vláda sa dnes totálne zrútila

S prejavom vystúpi v stredu

Prezidentka sa stretla tiež s prezidentkou Slovinska Natašou Pirc Musarovou, švajčiarskym prezidentom Alainom Bersetom, španielskym premiérom Pedrom Sánchezom, dánskou premiérkou Mette Frederiksenovou či prezidentom Severného Macedónska Stevom Pendarovským.

S kenským prezidentom Williamom Rutom rokovala o prehĺbení spolupráce v oblasti ekologického hospodárstva, elektromobility a kybernetickej bezpečnosti. „Zhodli sme sa, že zelená tranzícia je najlepšou odpoveďou nielen na klimatickú krízu. Ale aj celosvetovo udržateľný rozvoj,“ uviedla s tým, že prechod na zelenú ekonomiku predstavuje príležitosť aj pre slovenské firmy uplatniť sa na rýchlo rastúcom africkom trhu.

Na večernej recepcii sa má Čaputová stretnúť aj s americkým prezidentom Joeom Bidenom, ktorý vystúpil s prejavom pred VZ OSN. Čaputová má svoj prejav naplánovaný na stredu.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Čaputová na VZ OSN rokovala so Stoltenbergom, Zelenským či Sanduovou

Odoberať
Upozorniť na
16 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php