Čaká nás výmena Hegera za Hegera? Potom ako padla Hegerova vláda, si mnoho ľudí myslelo, že nás čakajú predčasné voľby. To, že takýto scenár nemusí byť reálny, nenaznačili len najnovšie vyjadrenia členov dočasne poverenej vlády. Odborník na ústavné právo a emeritný sudca, doktor Ján Drgonec, sa pre eReport vyjadril, že najreálnejšia zrejme bude výmena Hegera za Hegera.
Mohlo by vás zaujímať
Pán doktor, za uplynulý týždeň sme boli svedkami pádu Hegerovej vlády, ale i podivnej (ne)demisie ministra financií Igora Matoviča. Čo na ňu hovoríte?
Pokiaľ ide o demisiu – nedemisiu, podľa môjho názoru Igora Matoviča mali po nej začať trestne stíhať. Následne ho dať do útekovej väzby, ako aj do súbežnej ďalšej väzby, ktorá sa ukladá pri páchateľoch vyvolávajúcich obavu, že budú pokračovať v páchaní trestnej činnosti.
Aj keď sme po vyjadrení prezidentky všetci očakávali vypísanie termínu predčasných volieb, zdá sa, že nám skôr hrozí rekonštrukcia vlády. Dovoľuje to naša ústava?
Rekonštrukcia vlády by mala byť možná, ale odtiaľ – potiaľ. Skôr, ako parlament vláde vysloví nedôveru, kedykoľvek. Nie po vyslovení nedôvery. Ten útvar už nie je vládou. Preto ho nemožno rekonštruovať. Z iného súdka sú predčasné voľby.
Cesta zarúbana?
„Aj keď sme po vyjadrení prezidentky očakávali skôr predčasné voľby, bol to omyl. Nie náš. Prezidentky. Ústava po tom, čo z nej urobil Ústavný súd SR svojím rozhodnutím o referende v júli minulého leta, vraj nedovoľuje predčasné voľby. Nielen na želanie ľudu, ale ani na želanie Národnej rady SR,“ konštatuje doktor Drgonec. A dodáva:
„Vďaka ústavnému súdu sme prvý a zatiaľ posledný štát na svete, kde predčasné voľby sú vraj protiústavné. To kvôli tomu sa teraz rozpútava v parlamente nový obchod s hlasmi poslancov. Ak sa nenájde deväťdesiat dobrovoľníkov, budeme nahratí.“
Čaká nás výmena Hegera za Hegera?
Źiadne predčasné voľby. Znovu dokola vláda na čele s Nezmarom Hegerom. Blahobyt skoro ako za čias výstavby socializmu. Vládu v demisii vystrieda nová vláda. V tej bude premiér Heger, minister vnútra Matovič aj minister financií Mikulec. Tej vláde už nikto nevysloví nedôveru.
S ohľadom na novú situáciu v slovenskej politike, sa vynára aj otázka, ako by to malo byť s plánovaným referendom.
Nie je najmenší dôvod ho rušiť. Odchod vlády ako želanie ľudu je otázkou číslo 1. Referendum o nej ústavný súd odmietol. Predmetom referenda je iba otázka číslo 2 vnášajúca jasno k čiastkovým otázkam konania akéhokoľvek referenda v budúcnosti. Referendum teda potrebujeme.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Emeritný sudca Drgonec pre eReport: Chýba nám už iba jediné: Doplniť ústavu o dedičnosť vládnych postov!