eReport.sk
Zľava Juraj Blanár, Ladislav Kamenický, Robert Fico, Richard Takáč a Ľuboš Blaha (všetci Smer-SD) počas tlačovej konferencie k neotvoreniu 72. schôdze Národnej rady SR 14. septembra 2022 v Bratislave.
Zľava Juraj Blanár, Ladislav Kamenický, Robert Fico, Richard Takáč a Ľuboš Blaha (všetci Smer-SD) počas tlačovej konferencie k neotvoreniu 72. schôdze Národnej rady SR 14. septembra 2022 v Bratislave. Foto: tasr

Burda o krokoch Žilinku v prípade Fica: Zrušenie obvinení bolo na mieste! Bolo v nich veľa právnych pochybení

„Ak chceme vidieť Roberta Fica vo väzení, môže s ním sedieť polovica politikov,“ povedal v rozhovore pre spravodajský portál Pravda dekan Právnickej fakulty Univerzity Komenského Eduard Burda.

Reaguje tak na nedávne rozhodnutie Generálnej prokuratúry, ktorá zrušila obvinenia práve predsedovi strany Smer-SD a bývalému viacnásobnému premiérovi Robertovi Ficovi a exministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi v mediálne známej kauze „Súmrak“.

Kroky Generálnej prokuratúry boli správne

Obvinenie expremiéra Roberta Fica a bývalého ministra vnútra Roberta Kaliňáka (obaja Smer) zo založenia zločineckej skupiny a ďalšie trestné činy v kauze Súmrak bolo namieste zrušiť, myslí si Burda.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Robert Kaliňák a predseda strany Smer – SD Robert Fico.
  2. Prezident Policajného zboru SR Štefan Hamran počas tlačovej konferencie.
  3. Je polícia neschopná?
  4. Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka.
  5. Laššáková reaguje na čurillovcov

Dekan ďalej pokračuje: „Tých pochybení a nepresvedčivých konštrukcií, z ktorých sa právny text jednoducho skladať nemôže, tam na prvý pohľad bolo evidentne veľa,“ hovorí.

Burda sa stotožňuje s rozhodnutím GP

Právnik a univerzitný dekan sa s rozhodnutím generálneho prokurátora Maroša Žilinku použiť v prípade paragraf 363 stotožňuje. Burda hovorí o evidentne viditeľných právnych pochybení na základe, ktorého boli voči vysoko postaveným politikom obvinenia „skonštruované“.

Stotožňujem sa s vyjadreniami pána námestníka Kanderu. Veď v mojej analýze z jari tohto roku som uviedol, že v danom prípade nenachádzam ani znaky trestného činu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny ani trestného činu zneužitia právomoci verejného činiteľa. Jediné, čo by mohlo byť na danom skutku dôvodné, je podozrenie z trestného činu ohrozenia obchodného, bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva, ale nie v treťom odseku, ktorý je zločinom, ale len v prvom odseku, ktorý je prečinom, teda menej závažným trestným činom a aj pri takejto možnej kvalifikácii treba ešte zvažovať ďalšie okolnosti. A to v podstate vyplynulo aj z vyjadrení pána námestníka,“ uvádza pre portál Burda.

Masívna kritika Žilinku

Rozhodnutie generálneho prokurátora o zrušení obvinení Robertovi Ficovi a Robertovi Kaliňákovi (obaja Smer-SD) v kauze Súmrak vyvolalo obrovskú vlnu nevôle predovšetkým u politikov vládnej koalície. Aj médiá hlavného prúdu vrátane mimovládiek sa pre tento krok Žilinku pustili do jeho masívnej kritiky. Časť politickej i mediálnej scény, však naopak, kroky generálneho prokurátora, ocenila.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Burda o krokoch Žilinku v prípade Fica: Zrušenie obvinení bolo na mieste! Bolo v nich veľa právnych pochybení

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti