eReport.sk
Plynová kompresorová stanica na ropovode Jamal-Európa.
Plynová kompresorová stanica na ropovode Jamal-Európa. Foto: tasr/ap

Európska únia v slepej uličke? EK predložila kompromisný návrh embarga na ruskú ropu

Európska únia (EÚ) sa snaží dostať zo slepej uličky v rámci rokovaní členských štátov o novom balíku sankcií proti Rusku. Preto korigovala svoj návrh, ktorý aktuálne počíta so zákazom lodného dovozu ropy z Ruska. Reštrikcie na import cez kľúčový ropovod Družba sa majú odložiť. Európska únia (EÚ) sa snaží dostať zo slepej uličky v rámci rokovaní členských štátov o novom balíku sankcií proti Rusku. Preto korigovala svoj návrh, ktorý aktuálne počíta so zákazom lodného dovozu ropy z Ruska. Reštrikcie na import cez kľúčový ropovod Družba sa majú odložiť.

Európska únia v slepej uličke?

Európska komisia (EK) zaslala revidovaný návrh šiesteho balíka sankcií proti Rusku vládam členských štátov v sobotu (28. 5.). Kompromis týkajúci sa dodávok cez ropovod Družba by mal pomôcť získať súhlas Maďarska, ktoré nový balík sankcií doteraz blokovalo.

Chcú zastaviť lodné dodávky ropy

Návrh počíta s tým, že členské štáty EÚ v priebehu 6 mesiacov postupne zastavia lodné dodávky ropy a v priebehu 8 mesiacov aj dodávky ropných produktov z Ruska, uviedli pre Bloomberg zdroje oboznámené so záležitosťou. Takisto dáva viac času Maďarsku, aby našlo technické riešenie svojich energetických potrieb, a tiež sa zaoberá námietkami Slovenska a Česka. Revidovaný návrh tiež stanovuje pre Bulharsko prechodné obdobie do júna alebo decembra 2024 a Chorvátsku dáva výnimku na dovoz vákuového plynového oleja. EK okrem toho navrhuje zákaz reexportu ruskej ropy dodávanej cez ropovod Družba do tretích štátov.

Bude vás zaujímať:

  1. Na ilustračnej snímke vyústenie ropovodu Družba v areáli rafinérie akciovej spoločnosti Slovnaft v Bratislave.
  2. Eduard Heger

Sankcie by sa mali tiež dotknúť služieb poskytovaných pri doprave ruskej ropy do tretích krajín. Aktuálny návrh napríklad na 6 mesiacov zakazuje technickú podporu, finančné služby a financovanie. Predchádzajúci návrh tiež obsahoval formuláciu „a všetky ostatné služby“, čo sa chápalo ako zákaz poskytovania poistenia pre lodné dodávky.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Európska únia v slepej uličke? EK predložila kompromisný návrh embarga na ruskú ropu

Odoberať
Upozorniť na
8 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport

Zaujímavosti