eReport.sk
Na kombosnímke samonabíjacia puška Stribog SR9A2 slovenskej výroby a odsúdený Čech.
Na kombosnímke samonabíjacia puška Stribog SR9A2 slovenskej výroby a odsúdený Čech. Foto: nationalcrimeagency.gov.uk/armeriagamba.it

Briti potrestali Čecha. Pokúsil sa o dovoz slovenskej zbrane, dostal takmer 13 rokov

Briti potrestali Čecha. Súd v anglickom meste Manchester odsúdil v sobotu českého občana na 12 rokov a deväť mesiacov väzenia za dovoz poloautomatickej zbrane slovenskej výroby a ostrej munície do Spojeného kráľovstva. Informovala o tom na svojom webe britská Národná kriminálna agentúra (NCA), ktorá prípad vyšetrovala.

Odsúdeným je 42-ročný Čech, ktorý mal predtým bydlisko v meste Liverpool. Príslušníci Pohraničnej stráže v anglickom prístave Dover objavili v apríli 2018 v dodávke ukrytú samonabíjaciu pušku Stribog SR9A2 slovenskej výroby, od firmy Grand Power, a 465 nábojov. Vodič dodávky povedal, že o smrtiacom náklade nevedel a že bol v Českej republike vyzdvihnúť tovar pre svojho šéfa.

Bol vo väzení aj v Česku

Forenzní experti z NCA našli na zbrani DNA 42-ročného Čecha, ale ten sa práve vtedy v Spojenom kráľovstve nenachádzal. Vypátrali ho v Českej republike, kde si odpykával štvorročné väzenie za nesúvisiacu krádež, poškodenie majetku a trestný čin falšovania – po skončení trestu priletel v marci 2022 na letisko v Manchesteri. Tam naňho čakali príslušníci NCA a zatkli ho.

Mohli spôsobiť „nevýslovné škody“

Obvinili ho z pokusu doviezť do ostrovnej krajiny strelnú zbraň a muníciu. Vlani 30. novembra na súde v Manchesteri priznal vinu. Veliteľ pobočky NCA Mark Howes povedal: „Tieto predmety mohli spôsobiť vážne zranenia a smrť a skupina spoluvinníkov doviezla dostatok munície na to, aby mohla v prípade použitia na uliciach spôsobiť nevýslovné škody.“

Splupáchateľa zatkli, keď prílete z Prahy

Mužov 32-ročný český spolupáchateľ, bytom v Liverpoole, bol zatknutý na letisku Johna Lennona v tomto meste po prílete z Prahy, už dva dni po skonfiškovaní zbrane a munície. Súd v Canterbury ho v decembri 2018 odsúdil v súvislosti s ich dovozom a poslal ho na 22 rokov za mreže.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Briti potrestali Čecha. Pokúsil sa o dovoz slovenskej zbrane, dostal takmer 13 rokov

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti