eReport.sk
Predseda Združania miest a obcí Slovenska Jozef Božik. Foto: tasr

Božik: Zámer budovať ZMOS ako platformu, ktorá chráni a spája, sa darí plniť


Zámer budovať Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) ako platformu, ktorá pomáha, chráni a spája, sa darí plniť. Predseda združenia a primátor Partizánskeho Jozef Božik to v utorok zhodnotil v úvodnom prejave 36. snemu ZMOS-u v Bratislave, na ktorom sa stretlo okolo 700 delegátov. ZMOS označil za jediného skutočného reprezentanta samospráv na Slovensku.

,,Snem bude o bilancovaní, o tom, čo sme za 370 dní spoločne dosiahli,“ vyhlásil Božik. Vyzdvihol rozšírenie združenia na 113 miest s novými členmi Bytčou a Kremnicou, ale aj pristúpenie obce Lendak. Čoskoro by sa podľa neho mohlo pridať k združeniu aj mesto Dunajská Streda. Predseda ZMOS-u avizoval aj diskusiu so slovenskými samosprávami v Rumunsku, Srbsku, Maďarsku a Chorvátsku, ktorým by chceli ponúknuť asociované členstvo.

,,Je okolo 30 obcí, ktoré by chceli mať oveľa väčší kontakt so Slovenskou republikou,“ vysvetlil.
Pripomenul, že pred parlamentnými voľbami sa podarilo naplniť cieľ rokovať o prioritách ZMOS-u so všetkými politickými stranami s podporou nad päť percent voličov. S viacerými uzavrelo združenie memorandá. Odrazilo sa to podľa neho aj po voľbách. Ako poukázal, už deň po menovaní vlády sa konali prvé konzultácie na ministerstve dopravy k zámeru odložiť novelu stavebnej legislatívy.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Zahraničie si Žilinku váži
  2. Francúzsky prezident Emmanuel Macron (vľavo) drží Medzinárodnú cenu Vestfálskeho mieru, ktorú mu udelil nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier
  3. ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková (Hlas-SD)

Za veľkú tému označil otázku programu rozvoja vidieka

V uplynulých mesiacoch združenie riešilo aj oddialenie zavedenia mechanicko-biologickej úpravy odpadu, posunutie optimalizácie siete nemocníc či zachovanie detských ambulantných pohotovostí. Ocenil diskusiu s vládou o eurofondoch. Za veľkú tému označil otázku programu rozvoja vidieka.

V príhovore Božik vyzdvihol komunikáciu s rezortom vnútra, s ktorým sa rieši napríklad nedostatok poriadkových policajtov. Hovoril aj o príprave modernizácie verejnej správy. Z uplynulého obdobia pripomenul zmenu stanov združenia či novú spoluprácu s vysokými školami. Pomenoval aj viaceré pretrvávajúce výzvy či otvorené otázky, napríklad pri financovaní sociálnych služieb.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Božik: Zámer budovať ZMOS ako platformu, ktorá chráni a spája, sa darí plniť

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: