eReport.sk
Zahraničie si Žilinku váži
Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka. Zdroj: tasr

Atentát na Fica má vyšetrovať medzinárodná komisia? Žilinkovo rázne stanovisko!


Absolútne nenáležité! Takto vníma nápad zriadiť medzinárodnú komisiu generálny prokurátor Maroš Žilinka. Argumentuje tým, že  takéto niečo nemá oporu v slovenskom právnom poriadku. Okrem toho slovenský Trestný poriadok veľmi jasne určuje orgány prípravného konania trestného, ktoré vykonávajú vyšetrovanie.

Absolútne nenáležité!

K téme sa generálny prokurátor vyjadril na sociálnej sieti. Žilinka upozorňuje, že slovenské orgány činné v trestnom konaní si zaslúžia rešpekt a dôveru.

„K verejne prezentovanému návrhu na zriadenie medzinárodnej vyšetrovacej komisie k atentátu na predsedu vlády SR so zástupcami koalície a opozície, považujem za potrebné uviesť nasledovné zásadné stanovisko:

I. Navrhovaná medzinárodná vyšetrovacia komisia nemá oporu v slovenskom právnom poriadku.

II. Slovenský Trestný poriadok veľmi jasne určuje orgány prípravného konania trestného, ktoré vykonávajú vyšetrovanie – policajt, dozor nad zákonnosťou prípravného konania – prokurátor, a ktoré rozhodujú o zásahoch do niektorých ústavou garantovaných práv – sudca pre prípravné konanie,“ uvádza generálny prokurátor.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Robert Fico, Ladislav Kamenický a Juraj Blanár,
  2. Samozvané elity
  3. Fico opäť prepisuje históriu

Zároveň upozorňuje, že Trestný poriadok ustanovuje aj kompetencie týchto orgánov a zodpovednosť za ich výkon. „Zriadenie navrhovanej medzinárodnej vyšetrovacej komisie, ktorá by nedisponovala kompetenciami a zodpovednosťou, preto považujem za absolútne nenáležité,“ vysvetľuje.

OČTK postupujú v súlade s právnymi predpismi

Podľa generálneho prokurátora, naše OČTK postupujú v súlade s právnymi predpismi. „Vo veci vražedného útoku na predsedu vlády SR, ako aj súvisiacich okolností (vrátane prešetrenia postupu príslušníkov ÚOÚČ), sú slovenskými OČTK vedené trestné stíhania. Jednotlivé OČTK postupujú pri svojej činnosti v súlade s právnymi predpismi a plne si vedomé svojich kompetencií a zodpovednosti,“ konštatuje M. Žilinka.

„Skôr, ako výzvy na zriaďovanie medzinárodných vyšetrovacích komisií mimo OČTK, by k spoločenskému zmieru prispelo rešpektovanie a dôvera v činnosť slovenských orgánov zákonom zmocnených na vyšetrovanie trestných činov, ako aj rešpektovanie už opakovane zdôrazňovanej neverejnosti prípravného konania trestného,“ uzavrel generálny prokurátor.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Atentát na Fica má vyšetrovať medzinárodná komisia? Žilinkovo rázne stanovisko!

Odoberať
Upozorniť na
10 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: