eReport.sk
Francúzsky prezident Emmanuel Macron (vľavo) drží Medzinárodnú cenu Vestfálskeho mieru, ktorú mu udelil nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier
Francúzsky prezident Emmanuel Macron (vľavo) drží Medzinárodnú cenu Vestfálskeho mieru, ktorú mu udelil nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier zdroj: tasr

Macron sa stal laureátom Vestfálskej mierovej ceny: V prospech mieru v Európe


Francúzsky prezident Emmanuel Macron v utorok v meste Münster na západe Nemecka prevzal Vestfálsku mierovú cenu. Udelená mu bola za jeho aktivity „v prospech mieru v Európe“, informoval na sieti X Elyzejský palác.

Macron sa vo svojom príhovore vrátil k histórii Európy: uviedol, že bola plná konfliktov, ale aj budovania, najmä slobodného jednotlivca, na ktorom sa neskôr vybudovala demokracia a „osvietenstvo“. Analyzoval i problémy a výzvy súčasnej Európy, pričom vyzval na rozvoj „Európy mieru medzi Európanmi“. Súčasne však spochybnil udržateľnosť podpory poskytovanej Spojenými štátmi.

Zdôraznil i dôležitosť tzv. zelených technológií a umelej inteligencie ako vektorov rozvoja a prosperity. Vo svojom prejave varoval aj pred nebezpečenstvom rozdelenia reprezentovaného nacionalistickými hnutiami. Dôrazne obhajoval nutnosť európskej jednoty ako nástroja, s ktorého pomocou je možné čeliť rôznym ekonomickým, klimatickým a geopolitickým výzvam.

Iní hovoria o hraniciach, vy o horizontoch

Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier, ktorý cenu odovzdal, označil Macrona za hybnú silu Európy a rozvoja francúzsko-nemeckého priateľstva. ,,Nie ste len vykonávateľ, ale aj inšpirátor, kde iní hovoria o hraniciach, vy o horizontoch,“ dodal Steinmeier.

V tejto súvislosti spomenul najmä Macronovo volanie po spoločnej európskej bezpečnostnej politike vo sfére obrany i vnútornej bezpečnosti. Pripomenul, že Macron sa takejto európskej suverenity dovolával dávno pred tým, ako Rusko vo februári 2022 rozpútalo vojnu proti Ukrajine.
Vestfálska mierová cena bola po prvý raz udelená v roku 1998 bývalému prezidentovi Českej republiky Václavovi Havlovi. Udeľuje ju Hospodárska spoločnosť pre Vestfálsko a Lippe. Cena bola zriadená 350 rokov po uzavretí vestfálskych mierových zmlúv v Münsteri (24. októbra 1648), ktorým sa skončilo niekoľko desaťročí vojen v Európe.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Polícia potrebuje pomoc:
  2. Belousovová o oslobodzujúcom rozsudku nad Kočnerom

V centre pozornosti

Macronovi cenu udelili v tretí deň jeho štátnej návštevy v Nemecku a krátko pred rokovaním so spolkovým kancelárom Olafom Scholzom v meste Meseberg, na ktorom bude v centre pozornosti európska politika hospodárskej súťaže a spolupráca v oblasti obrany.

Francúzsko-nemecké vzťahy boli v posledných dvoch rokoch problematické – najmä pre odlišný názor Scholzovej vlády na pomoc Ukrajine a na problematiku ekonomických vzťahov so Spojenými štátmi a Čínou.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Macron sa stal laureátom Vestfálskej mierovej ceny: V prospech mieru v Európe

Odoberať
Upozorniť na
13 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne