eReport.sk
Šéf Správy štátnych hmotných rezerv SR Ján Rudolf.
Šéf Správy štátnych hmotných rezerv SR Ján Rudolf. Foto: tasr

Mimovládka: Šéf hmotných rezerv naďalej tají info o covid nákupoch! Opäť sme podali trestné oznámenie

Nadácia Zastavme korupciu podala druhú žalobu na Správu štátnych hmotných rezerv (SŠHR) SR, ktorá odmieta poskytnúť informácie o nákupe v súvislosti s pandémiou ochorenia COVID-19. Zároveň polícii doručila trestné oznámenie na predsedu Jána Rudolfa, ktorý nerešpektoval prvé rozhodnutie súdu v tejto veci. Informovala o tom Lucia Pazičová z Nadácie Zastavme korupciu. Zo stanoviska SŠHR SR vyplýva, že predseda hmotných rezerv je pripravený spolupracovať s orgánmi činnými v trestnom konaní a bude sa náležite brániť.

“Stáva sa nám opakovane, že si zástupcovia štátu svojvoľne vykladajú infozákon, odmietajú sprístupniť povinné údaje a vyhýbajú sa takto verejnej kontrole. Hmotné rezervy sú exemplárnym príkladom, preto sme sa rozhodli obrátiť aj na políciu, keďže podľa právnej analýzy, ktorú sme si nechali urobiť v advokátskej kancelárii, by mohlo konanie predsedu napĺňať skutkovú podstatu trestného činu zneužitia právomocí verejného činiteľa,” uviedla Zuzana Petková z Nadácie Zastavme korupciu.

Nadácia: Súd odmietavé rozhodnutie zrušil

Nadácia žiadala o informácie k zákazke s firmou, ktorá štátu dodávala komponenty k testom na ochorenie COVID-19. Mala totiž informácie, že verejné obstarávanie a nákup nemusel byť v poriadku.

Nadácia sa pýtala sa na zloženie výberovej komisie, zápisnice z jej rokovania a žiadala zoznam ďalších spoločností, ktoré súťažili. Podľa nadácie hmotné rezervy to odmietli sprístupniť so zdôvodnením, že zákazku vysúťažili v rámci dynamického nákupného systému a po dobu dvoch rokov, kým systém trvá, nemôžu poskytnúť ani názvy súťažiacich firiem. Nadácia odmietnutie považovala za účelové a obrátila sa na súd. Nadácia tvrdí, že Krajský súd Bratislava jej dal v júni za pravdu a odmietavé rozhodnutie hmotných rezerv zrušil.

Zdroj: fb/nadaciazastavmekorupciu

Nesplnenie povinností vyplývajúcich z právomocí?

Napriek verdiktu súdu predseda Rudolf opätovne odmietol poskytnúť požadované údaje, čím si podľa nadácie nesplnil povinnosti, ktoré vyplývajú z jeho právomocí.

Zo stanoviska SŠHR vyplýva, že Krajský súd v Bratislave rozhodol o zrušení rozhodnutia SŠHR SR a potvrdzujúceho rozhodnutia predsedu SŠHR SR z roku 2020 a vec vrátil SŠHR SR na nové konanie. “Výrok rozsudku súdu zaviazal SŠHR SR vec opätovne prejednať. Krajský súd v Bratislave nezaviazal SŠHR SR informácie sprístupniť, ale zaviazal SŠHR SR skúmať, či požadované informácie možno sprístupniť v obmedzenom rozsahu,” uvádza sa v stanovisku hmotných rezerv. Ako dodali, ak ich nie je možné sprístupniť, SŠHR SR ako povinná osoba informácie nesprístupní.

Rezervy tvrdia, že konajú v súlade s predpismi SR aj EÚ

SŠHR SR aj predseda SŠHR v novom konaní v roku 2021 v súlade s rozsudkom súdu skúmali, či existuje dôvod nesprístupnenia požadovaných informácií. SŠHR SR zastáva naďalej názor, že v súlade s právnymi predpismi SR a EÚ sú dané dôvody nesprístupnenia informácií a s týmto názorom sa stotožnil aj predseda SŠHR v rámci odvolacieho konania.

“Dôvody nesprístupnenia informácií sú v rozhodnutí SŠHR SR z roku 2021 a potvrdzujúcom rozhodnutí predsedu SŠHR z roku 2021 náležite odôvodnené,” dodáva sa v stanovisku hmotných rezerv, ktoré poskytla Natália Petríková zo SŠHR SR. Zároveň SŠHR SR v súlade s tým, čo uviedla aj v rozhodnutiach z roku 2021, je pripravená požadované informácie zverejniť po ukončení celého procesu verejného obstarávania.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO).

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Mimovládka: Šéf hmotných rezerv naďalej tají info o covid nákupoch! Opäť sme podali trestné oznámenie

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti