eReport.sk
Aký je pôvod koronavírusu?
Americký prezident Joe Biden. Foto: tasr/ap

Biden pobúril Turecko! Hovoril o genocíde, ktorú Ankara odmieta

Americký prezident Joe Biden v nedeľu opätovne označil masové vraždenie Arménov v Osmanskej ríši počas prvej svetovej vojny za genocídu, čím vyvolal pobúrenie v Turecku. TASR správu prevzala od agentúry DPA.

Už druhý rok po sebe využil prezident USA príležitosť v pamätný deň Arménov odsúdiť genocídu, ktorá sa odohrala pred viac než storočím, konštatuje DPA.

„Odmietame takéto vyjadrenia a rozhodnutia, ktoré skresľujú historické fakty v záujme politických motívov a odsudzujeme tých, ktorí trvajú na tomto omyle,“ uviedlo v reakcii na Bidenove vyhlásenia ministerstvo zahraničných vecí v Ankare.

Už druhý rok po sebe využil prezident USA príležitosť v pamätný deň Arménov odsúdiť genocídu, ktorá sa odohrala pred viac než storočím, konštatuje DPA. „Osmanské autority 24. apríla 1915 zatkli arménskych intelektuálov a predstaviteľov komunity v Konštantínopole. Tak sa začala genocída Arménov – jeden z najhorších masových zločinov 20. storočia,“ povedal Biden.

„Dnes si pripomíname jeden a pol milióna Arménov, ktorí boli deportovaní, masakrovaní či pochodovali na smrť vo vyhladzovacej kampani, a žialime nad tragickou stratou toľkých životov,“ dodal.

Turecko ako nástupca Osmanskej ríše priznáva masakru od 300.000 do 500.000 ľudí, vehementne však odmieta označenie „genocída“.

Obe komory amerického Kongresu v roku 2019 prijali rezolúciu, ktorou vraždenie Arménov označili za genocídu, pripomína DPA.

Turecko ako nástupca Osmanskej ríše priznáva masakru od 300.000 do 500.000 ľudí, vehementne však odmieta označenie „genocída“. Ankara tvrdí, že v občianskych nepokojoch po povstaní Arménov proti osmanským vládcom zahynuli Arméni aj Turci.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Naomi Biden so snúbencom Petrom Nealom
  2. Francúzský prezident Emmanuel Macron.
  3. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.
  4. Na archívnej snímke írsky premiér Michael Martin na summite lídrov krajín EÚ o vojne na Ukrajine a energetickej situácii.
  5. Na archívnej snímke z 12. marca 2019 salvádorský prezident Nayib Bukele.
  6. V Štokholme pálili korán
  7. Americký prezident Joe Biden


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Biden pobúril Turecko! Hovoril o genocíde, ktorú Ankara odmieta

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti