eReport.sk
Putin odpovedá na otázky obèanov
Vladimir Putin. foto: tasr/ap

Putin o 20-ročnej prítomnosti USA v Afganistane: Toto sa Bidenovi páčiť nebude!

Ruský prezident Vladimir Putin sa pustil do hodnotenia, ktoré sa zrejme prezidentovi USA Joeovi Bidenovi páčiť nebude. Dve dekády, počas ktorých boli Američania prítomní v Afganistane, nepriniesli totiž Putina žiadne výsledky. Ak teda nepočítame straty a tragédie, myslí si najmocnejší muž Ruska.

Spojené štáty sa 20 rokov pokúšali vnucovať Afganistanu svoje štandardy, čo viedlo iba k tragédiám a stratám, výsledok je nulový, uviedol v stredu ruský prezident Vladimir Putin.

„Dvadsať rokov boli americkí vojaci na tomto území a dvadsať rokov sa pokúšali – a môžeme to povedať bez toho, aby sme niekomu ubližovali – scivilizovať ľudí, ktorí tam žijú,“ povedal Putin na stretnutí so školákmi pri príležitosti Dňa znalostí Ruska počas svojej cesty na Ďalekom východe, informovala agentúra AP.

Skončilo sa to iba tragédiami a iba stratami

Podľa Putina sa tam USA v skutočnosti pokúsili „zaviesť svoje normy a štandardy života v najširšom zmysle slova vrátane politického usporiadania spoločnosti. Skončilo sa to iba tragédiami a iba stratami pre tých, ktorí to urobili, pre Spojené štáty, a viac pre ľudí, ktorí žijú na území Afganistanu… Výsledok je nulový, ak nie vyložene negatívny,“ zdôraznil šéf Kremľa.

Ruský prezident rozoberal príčiny toho, čo sa stalo v Afganistane. Podľa neho je odpoveď jednoduchá: „Ak niekto robí niečo voči iným ľuďom, musí vychádzať z histórie, kultúry a životnej filozofie týchto ľudí v najširšom zmysle tohto slova. K ich tradíciám je potrebné pristupovať s rešpektom. Človek musí pochopiť, že nič nesmie byť vnucované iným ľuďom zvonku.“

Musí sa to urobiť civilizovane a dôkladne, odkázal Putin

Podľa Putina potrebná situácia „musí dozrieť“ „A ak niekto chce, aby situácia dozrela rýchlejšie a kvalitatívnejšie, je potrebné pomôcť ľuďom. Áno, toto sa dá a musí urobiť, ale musí sa to urobiť civilizovane a dôkladne, podporovať pozitívne trendy a bez náhlenia. Človek musí byť trpezlivý. Pozrite sa, čo sa deje teraz,“ poznamenal ruský prezident. Ak budú podľa neho ignorované všetky tieto faktory, dokonca aj historické, potom „v skutočnosti nemožno dosiahnuť žiadne pozitívne výsledky“.

Aj toto by vás mohlo zaujímať:

  1. Možno už totalitu žijeme
  2. Americký prezident Joe Biden
  3. Hovorkyňa Bieleho domu Jen Psakiová
  4. Dvojnásobný expremiér Mikuláš Dzurinda
  5. Putin odpovedá na otázky obèanov
  6. Vojak USA, streľba.

Agentúra AP na margo Putinovho vyjadrenia poznamenala, že Moskva, ktorá viedla v Afganistane desaťročnú vojnu, ktorá sa skončila stiahnutím sovietskych vojsk v roku 1989, sa v posledných rokoch vrátila do krajiny ako diplomatický sprostredkovateľ. Rusko siahlo po bojujúcich afganských frakciách vrátane hnutia Taliban, hoci ho označilo za teroristickú organizáciu.

Taliban prevzal kontrolu a začali evakuácie

TASS poznamenal, že situácia v Afganistane sa zhoršila po tom, čo americký prezident Joe Biden v apríli oznámil svoje rozhodnutie ukončiť operácie v krajine. Hnutie Taliban urýchlene spustilo rozsiahlu útočnú operáciu a 15. augusta vstúpilo do Kábulu bez toho, aby narazilo na odpor. Metropolu ovládlo v priebehu niekoľkých hodín.

Prezident Afganistanu Ašraf Ghaní vzápätí svoju vlasť opustil. Mnoho krajín evakuovalo svojich občanov a zamestnancov ambasád. Taliban prevzal kontrolu nad územím krajiny a nariadil všetkým zahraničným silám odísť do 31. augusta. Minútu pred polnocou z 30. na 31. augusta miestneho času odštartovalo z medzinárodného letiska v afganskej metropole Kábul posledné americké lietadlo.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Putin o 20-ročnej prítomnosti USA v Afganistane: Toto sa Bidenovi páčiť nebude!

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti