eReport.sk
Protéza nohy je odložená na parapete okna počas piatkových modlitieb v mešite v Kábule
Protéza nohy je na parapete okna počas modlitieb v Kábule. Foto: tasr/ap

USA zmiernili sankcie voči Afganistanu! Dôvod? Krajina ovládaná Talibanom trpí

Spojené štáty v piatok ohlásil dve výnimky zo sankcií uvalených na Afganistan s cieľom umožniť prísun humanitárnej pomoci do krajiny ovládanej militantným hnutím Taliban. Informovala o tom agentúra AFP.

Americká vláda, medzinárodné a humanitárne organizácie sa budú môcť vďaka tomu “podieľať na poskytovaní humanitárnej pomoci v Afganistane, ako aj na ďalších aktivitách podporujúcich základné ľudské práva,” uvádza sa vo vyhlásení ministerstva financií USA.

Zmiernenie sankcií zo strany Washingtonu tiež povolí “určité transakcie súvisiace s exportom poľnohospodárskych komodít, liekov a zdravotníckych pomôcok”.

Sankcie voči radikálnemu islamistickému hnutiu Taliban či extrémistickej sieti Hakkání chcú však USA naďalej “uplatňovať a presadzovať”, zdôraznila Andrea Gackiová z rezortu financií.

Ako pripomína na svojej webstránke stanica ORF, Afganistan je už roky odkázaný na medzinárodnú pomoc. Podľa údajov OSN hrozí v krajine hladovanie až polovicu detí mladších ako päť rokov.

Krajina trpí obdobím sucha a od prevzatia moci Talibanom v polovici augusta čelí i hospodárskej kríze. Taliban navyše nemá prístup k finančným prostriedkom Svetovej banky či Medzinárodného menového fondu (MMF) a Spojené štáty financie určené pre afganskú vládu nateraz zmrazili.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Hovorkyňa Bieleho domu Jen Psakiová
  2. Afgánske ženy oslavujú pri príležitosti Medzinárodného dňa žien v Kábule, v Afganistane 8. marca 2020.
  3. Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. žiada o počkanie s treťou dávkou

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Aktuálne

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti