tuzla evden eve nakliyat
eReport.sk
Silvio Berlusconi si dáva dole z tváre ochranné rúško po prepustení z Nemocnice sv. Rafaela.
Silvio Berlusconi. Foto: tasr/ap

Berlusconi vyvolal rozruch! Talianska pravica chce pred voľbami prezidentský systém

Plány talianskych pravicových strán zmeniť v prípade volebného víťazstva v krajine ústavu a zaviesť prezidentský systém ako vo Francúzsku či USA sa postarali o rozruch v Ríme. Kontroverziu vyvolal najmä expremiér Silvio Berlusconi vyhlásením, že súčasný prezident Sergio Mattarella by musel pri zavedení nového systému odstúpiť. TASR o tom informuje na základe sobotňajšej správy stanice ORF.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Silvio Berlusconi si dáva dole z tváre ochranné rúško po prepustení z Nemocnice sv. Rafaela.
  2. Silvio Berlusconi si dáva dole z tváre ochranné rúško po prepustení z Nemocnice sv. Rafaela.
  3. Antarktída.
  4. Muž kráča okolo predvolebných bilbordov politických strán v Miláne v sobotu 24. septembra 2022.
  5. Taliansky prezident Sergio Mattarella na archívnej snímke.
  6. Šéf talianskej krajne pravicovej populistickej strany Liga severu (LN) Matteo Salvini (uprostred) drží taliansku vlajku a jeho priaznivci transparenty s nápisom "Ursula odstúp, hanba ti" počas protestu pred sídlom Európskej komisie v Ríme v piatok 23. septembra 2022.
  7. Taliansky novinár Eugenio Scalfari hovorí počas televíznej talkshow Otto e Mezzo v Ríme 3. novembra 2016.

„Vyjadrenia Berlusconiho potvrdzujú, aké veľké je riziko, ktorému je talianska demokracia vystavená v prípade víťazstva pravice,“ povedal bývalý premiér a expredseda Európskej komisie Romano Prodi pre sobotňajšie vydanie denníka La Repubblica. „Som si istý, že Taliani to pri parlamentných voľbách 25. septembra zohľadnia,“ dodal.

Pravicu kritizoval aj líder sociálnych demokratov

Podobný názor zastáva líder sociálnych demokratov Enrico Letta. Plány na zavedenie prezidentského systému považuje za chybu. „Posolstvom pravice je, že Taliansko potrebuje silného muža, ktorý všetko zjednoduší,“ varoval Letta. Vzormi pravice sú podľa neho bývalý americký prezident Donald Trump a maďarský premiér Viktor Orbán.

„Prezidenta Mattarellu som nenapadol ani som nikdy nevyzýval na jeho odstúpenie. Povedal som len niečo, čo je zrejmé, a to, že po prijatí ústavnej reformy o prezidentskom systéme by pred priamou voľbou prezidenta bolo potrebné odstúpenie Mattarellu, ktorý by, mimochodom, mohol byť opätovne zvolený,“ obhajoval sa Berlusconi.

Berlusconiho sa zastala Giorgia Meloniová

Podporila ho predsedníčka krajne pravicovej strany Bratia Talianska (FdI) Giorgia Meloniová. „Prezidentský systém je dôležitou reformou, ktorá obsahuje pozitívne prvky aj z ekonomického hľadiska, pretože vďaka politickej stabilite by nám mohli investori dôverovať,“ vyhlásila.

V prieskumoch pred septembrovými predčasnými voľbami v Taliansku vedie Meloniovej FdI, ktorá vytvorila volebnú koalíciu s Berlusconiho stranou Forza Italia (FI) a populistickým subjektom Liga pod vedením Mattea Salviniho.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Berlusconi vyvolal rozruch! Talianska pravica chce pred voľbami prezidentský systém

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku