eReport.sk
Silvio Berlusconi si dáva dole z tváre ochranné rúško po prepustení z Nemocnice sv. Rafaela.
Silvio Berlusconi. Foto: tasr/ap

Berlusconi to povedal jasne: Na prezidenta kandidovať nebudem!

Bývalý taliansky premiér a miliardár Silvio Berlusconi v sobotu oznámil, že sa nebude uchádzať o prezidentský úrad. Nejasnosti okolo svojej kandidatúry tak ukončil len dva dni pred začiatkom hlasovania o novej hlave štátu, informuje agentúra AFP.

Berlusconi svoj zámer kandidovať ani predtým oficiálne neohlásil. Talianske pravicové strany však v polovici januára vyhlásili, že si želajú, aby sa novým talianskym prezidentom stal práve on. Expremiér a jeho spojenci viedli v uplynulých týždňoch intenzívnu zákulisnú kampaň, ktorej cieľom bolo získať podporu pre Berlusconiho kandidatúru.

Berlusconi sa rozhodol nekandidovať pre národnú zodpovednosť

Len málo politických analytikov ale verilo, že by mal Berlusconi šancu získať dostatočnú podporu na zvolenie. Nový prezident nahradí dosluhujúceho Sergia Mattarellu, ktorý je vo funkcii od roku 2015. Berlusconi, líder stredopravicovej strany Vpred Taliansko (Forza Italia) v sobotu absolvoval virtuálne stretnutie s lídrami ďalších pravicových strán. Počas neho uviedol, že má na zvolenie dostatočnú podporu, avšak v duchu „národnej zodpovednosti“ sa rozhodol nekandidovať.

Favoritom je Mario Draghi

„Taliansko dnes potrebuje jednotu,“ povedal v súvislosti s pandémiou koronavírusu a dodal: „Svojej krajine budem naďalej slúžiť inými spôsobmi.“ Favorizovaným kandidátom na prezidenta je aj naďalej súčasný taliansky premiér Mario Draghi, bývalý šéf Európskej centrálnej banky (ECB), ktorý je posledný rok predsedom vlády. Draghu však zatiaľ neuviedol, či chce naozaj kandidovať.

Zdroj: tasr/afp


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Berlusconi to povedal jasne: Na prezidenta kandidovať nebudem!

Čítajte viac…

Politika

Šport

Zaujímavosti