tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Český premiér Andrej Babiš Foto: tasr

Babiš vedie v prieskumoch na prezidenta: Sekunduje mu známy generál

Prvé kolo prezidentských volieb v Česku by na začiatku leta podľa agentúry Median vyhral bývalý premiér Andrej Babiš so ziskom 25,5 percenta hlasov. Do druhého kola by s ním postúpil bývalý predseda vojenského výboru NATO Petr Pavel s 21 percentami hlasov, informuje TASR.

V prieskumoch vedie expremiér

Andrej Babiš stratil tri percentuálne body v porovnaní s predchádzajúcim volebným modelom agentúry Median, o jeden a pol percentuálneho bodu di polepšil Petr Pavel. V poradí tretí skončil predseda odborárov Josef Středula, ktorému by svoj hlas dalo deväť percent opýtaných. O 3.5 percentuálneho bodu si polepšila aj bývalá rektorka Mendelovej univerzity Danuše Nerudová, ktorá by na začiatku leta získala sedem percent hlasov.

19 percent rozhodnutých voličov

Agentúra Median v prieskume zisťovala aj volebné jadro a volebný potenciál kandidátov. Najsilnejšie jadro má Andrej Babiš – 19 percent. Volebné jadro udáva percentá hlasov rozhodnutých voličov.

„Volebný potenciál u každého kandidáta ukazuje, koľko percent hlasov by mohol aktuálne hypoteticky získať, ak by ho volili všetci, ktorí jeho voľbu vážne zvažujú a nevylučujú účasť vo voľbách,“ vysvetlila agentúra Median. Petr Pavel má vyšší volebný potenciál ako expremiér a dosahuje 34,4 percent.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Česká ekonómka a bývalá rektorka Mendelovej univerzity v Brne Danuše Nerudová.
  2. Andrej Babiš
  3. Predseda vlády ČR Andrej Babiš
  4. Český premiér a líder kandidátky hnutia ANO Andrej Babiš v poslednej predvolebnej debate v českom rozhlase v Prahe v piatok 8. októbra 2021.

Babiš svoju kandidatúru ešte oficiálne nepotvrdil a svoje rozhodnutie chce oznámiť v novembri. Napriek tomu už od mája cestuje v autokaravane po Česku a stretáva sa s voličmi. Do prieskumu agentúry Median, ktorý sa uskutočnil od 18. mája do 8. júla 2022, sa zapojilo 1038 respondentov.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Babiš vedie v prieskumoch na prezidenta: Sekunduje mu známy generál

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku