EBE 60 Lisabon - Na snímke uprostred hráč Portugalska Cristiano Ronaldo a hráč Lichtenštajnska Jakob Lorenz pózujú pre spoločnú fotografiu po zápase J-skupiny kvalifikácie o postup na ME 2024 vo futbale Portugalsko - Lichtenštajnsko (4:0) v Lisabone 23. marca 2023. FOTO TASR/AP

Anglicko zvíťazilo v Taliansku 2:1, suverénni Portugalci nedali Lichtenštajnsku žiadnu šancu!

Futbalisti Anglicka vstúpili do kvalifikačného cyklu ME 2024 víťazstvom 2:1 na pôde Talianska vo štvrtkovom šlágri C-skupiny. O góly hostí sa v Neapole postarali Declan Rice a Harry Kane, ktorý v závere prvého polčasu premenil jedenástku a 54. presným zásahom sa odpútal od Waynea Rooneyho na čele historickej tabuľky strelcov anglickej reprezentácie. V druhom stretnutí „céčka“ potvrdilo Severné Macedónsko úlohu favorita a Maltu zdolalo 2:1.

najnovšie z politiky:

1. Premiér Heger a prezident Zelenskyj
  2. Čína opäť prisľúbila nezbrojenie Ruska
  3. Rusko nie je problém
  4. Sociálna sieť X, ktorú vlastní Elon Musk, môže do konca roka prísť až o 75 miliónov USD (68,71 milióna eur) na príjmoch z reklamy.

Anglicko

Angličania pricestovali na Apeninský polostrovom s negatívnou bilanciou proti „squadre“, ktorú nedokázali zdolať v šiestich predošlých vystúpeniach. Obzvlášť bolestivá bola pre nich prehra vo finále ME 2020, ktorú utrpeli v jedenástkovom rozstrele.

Tentoraz však boli lepšie pripravení a už v 13. minúte ich poslal do vedenia Rice. V 44. minúte po ruke Di Lorenza zvýšil z jedenástky náskok Kane. Nádeje domácich na bodový zisk rozdúchal po prestávke Retegui. Domácim sa však už ďalší gól streliť nepodarilo ani po tom, ako dostal v 80. minúte červenú kartu Luke Shaw.

Severské derby

V H-skupine zvíťazilo Dánsko v severskom derby nad Fínskom 3:1 vďaka hetriku Rasmusa Hojlunda. Tri body vybojovali aj hráči Slovinska po triumfe 2:1 v Kazachstane. Hostia otočili skóre po prestávke vďaka presným zásahom striedajúcich hráčov Davida Brekala a Žana Vipotnika.

Portugalci suverénne

Portugalsko v „slovenskej“ J-skupine nedalo v Lisabone šancu trpaslíkovi z Lichtenštajnska, ktorého zdolalo 4:0. Kapitán domácich Cristiano Ronaldo sa stal celosvetovým rekordérom v počte štartov za národný tím.

Proti Lichtenštajnsku nastúpil na 197. zápas v reprezentácii, čím sa v historickom rebríčku odpútal od stále aktívne hrajúceho Kuvajťana Badera Al-Mutawu.

Rekord

Na treťom mieste figuruje Son Chin Ann z Malajzie, ktorý v rokoch 1969-1984 reprezentoval svoju krajinu 184-krát. Ronaldo rekordný večer okorenil dvoma gólmi a na konte už má 120 zásahov, čo je tiež celosvetový rekord.

Bosna a Hercegovina, ktorá sa predstaví v nedeľu v Bratislave proti výberu trénera Francesca Calzonu, zdolala Island 3:0. Dva góly balkánskeho tímu strelil stredopoliar milánskeho AC Rade Krunič.