eReport.sk
Amerika má vraj len jeden záujem
Americký minister zahraničných veci Antony Blinken. Zdroj: tasr/ap

Slovensko na čiernej listine USA? Blinken apeluje na krajiny EÚ: TOTO by ste mali urobiť!

Slovensko na čiernej listine USA? Minister zahraničných vecí Spojených štátov Antony Blinken očakáva, že dohoda o normalizácii vzťahov medzi Kosovom a Srbskom, ktorú sprostredkovala Európska únia a schválil ju Belehrad aj Priština, podnieti tých päť štátov EÚ, ktoré ešte neuznali nezávislosť Kosova, aby tak urobili. Vo štvrtok to uviedla agentúra Hina, ktorá sa odvolala na Rádio Slobodná Európa (RFE), informuje TASR.

Slovensko na čiernej listine USA?

„Fakt, že tieto dve krajiny dosiahli dohodu a predpokladám, že ju aj uvedú do platnosti, by mohol podnietiť i zostávajúce krajiny EÚ k uznaniu nezávislosti (Kosova),“ povedal Blinken v Kongrese USA.

Na otázku, či v tejto súvislosti vidí šéf americkej diplomacie nejaký pokrok a či o tejto záležitosti prebiehajú rokovania, Blinken odpovedal, že práve dohoda sprostredkovaná Európskou úniou je cestou k uznaniu nezávislosti Kosova.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Z niekdajšieho spojenca kritik?
  2. Dostanú ďalšie stíhačky?
  3. Premiér Heger a prezident Zelenskyj

Blinken tiež dodal, že sa zúčastňuje na rokovaniach s kosovským premiérom Albinom Kurtim a srbským prezidentom Aleksandrom Vučičom. Uviedol tiež, že v tejto otázke nastal pozitívny pohyb. Bolo by užitočné, ak by sa do diskusií zapojili aj členovia Kongresu.

Kosovo okrem Slovenska neuznali ďalšie krajiny

Agentúra Hina pripomína, že Kosovo zatiaľ neuznalo päť štátov eurobloku – Cyprus, Grécko, Rumunsko, Španielsko a Slovensko. Práve slovenský diplomat Miroslav Lajčák v súčasnosti zastáva funkciu špeciálneho vyslanca EÚ pre dialóg medzi Belehradom a Prištinou.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Slovensko na čiernej listine USA? Blinken apeluje na krajiny EÚ: TOTO by ste mali urobiť!

Odoberať
Upozorniť na
6 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti