eReport.sk
Premiér Heger a prezident Zelenskyj
Premiér Heger a prezident Zelenskyj. Foto: fb/premier.sr

Hegerov odkaz Slovákom: Zelenskyj telefonoval do Bruselu. Všetkým nám ďakuje za stíhačky!

Hegerov odkaz Slovákom. Členské krajiny Európskej únie, ktoré majú zásoby potrebného druhu streliva pre Ukrajinu, ho Kyjevu dodajú a cez spoločné obstarávanie – na ktorom sa zúčastnia aj slovenské podniky – budú ich sklady neskôr doplnené. Počas zasadnutia Európskej rady v Bruseli to vo štvrtok uviedol dočasne poverený predseda vlády SR Eduard Heger, ktorý to nazval „rotáciou munície“.

Podľa Hegera tento postup urýchli dodávky nedostatkovej munície Ukrajine.

Plán zrýchleného spoločného nákupu munície odobrili ešte začiatkom týždňa ministri zahraničných vecí a obrany členských krajín; šéfovia vlád a štátov mu teraz poskytli politickú podporu.

Zelenskyj telefonoval do Bruselu

Účastníkom summitu sa prihovoril prostredníctvom videoprenosu aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ktorý sa poďakoval Slovensku a Poľsku za dodanie stíhačiek. Podľa Hegera je už v EÚ známe, že vo štvrtok štyri stíhačky typu MiG-29 odleteli zo Slovenska do Kyjeva, kde po ďalších úpravách budú nasadené na ochranu územia a civilných cieľov. Zároveň pripustil, že aj ďalšie krajiny sú ochotné poslať stíhačky na Ukrajinu.

Zelenskyj v príhovore zopakoval, že potrebuje viac munície na obranu, a to čo najskôr.

Poďakovanie Slovákom

„Preto je potrebné, aby tie krajiny, ktoré majú potrebný druh munície a vedia ju poskytnúť, urobili tak čo najskôr. O rok už môže byť neskoro. Teraz (Ukrajina) čelí ofenzíve, preto musíme konať,“ povedal slovenský premiér. Vysvetlil, že na Ukrajinu denne dopadá 30.000 až 60.000 striel a rakiet z ruských zbraní, pričom Ukrajina kontruje niekoľkými tisíckami.

Hegerov odkaz Slovákom

Heger vo svojom vystúpení povedal, že Slovensko je pripravené podieľať sa na výrobe munície. Výrobné kapacity slovenských firiem preveril v stredu aj eurokomisár Thiery Breton a odporučil im zapojiť sa do spoločného európskeho obstarávania munície.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Maďari nám už nebudú rozkazovať!
  2. Kosiť si už bol?
  3. Spojili sa proti Číne?
  4. Dostanú ďalšie stíhačky?

Diskusie o Ukrajine sa týkali aj podpory finančného navýšenia Európskeho mierového nástroja (EPF). O 3,5 miliardy eur, s čím Slovensko súhlasí. Cez EPF budú preplatené aj slovenské stíhačky dodané Kyjevu.  

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Hegerov odkaz Slovákom: Zelenskyj telefonoval do Bruselu. Všetkým nám ďakuje za stíhačky!

Odoberať
Upozorniť na
16 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti