eReport.sk
Ilustračné foto: tasr

Analytik natvrdo: Títo zobrali možnosť očkovať sa vašim rodičom!

Kým nemecká kancelárka Angela Merkelová stále čaká na svoju vakcínu, britský premiér Boris Johnson sa jej dočkal len pred pár dňami. Na Slovensku to s očkovaním zatiaľ „nepreháňame“, ale stihli sa už zaočkovať aj mladí politici či celebrity, ktoré sa nechali „voviesť do omylu“. A to je podľa analytikov z projektu Dáta bez pátosu problém.

„Ak by sme boli zaočkovali väčšinu zo 176 tisíc seniorov nad 80 rokov už začiatkom roka hneď ako prvých, tak väčšina z nich by sa do nemocnice nedostala,“ uviedli vo svojej analýze odborníci, ktorý sa pozreli na nedávnu prezentáciu ministerstva zdravotníctva. Rezortu vyčítajú, že v dokumente chýbajú informácie o zaočkovaní jednotlivých vekových skupín obyvateľstva v čase a očakávania, informácia o presnom počte nezaočkovaných v zariadeniach sociálnej služby, DSS a domovov dôchodcov a tiež podľa analytikov chýba plán na zaočkovanie seniorov.

Britský premiér si na očkovanie počkal. – Foto: tasr

Podľa odborníkov je to dôležité, „lebo v tej istej prezentácii je tabuľka príjmov do nemocníc a z nej vidno, že za posledné 4 týždne sme prijali 150 seniorov nad 90 rokov s covidom do nemocníc. Z nich 45 % zomrie, čo je asi 70 ľudí.“ Analytici tiež upozornili, že za posledné 4 týždne bolo do nemocníc prijatých 1 250 seniorov s covidom nad 80 rokov. „Z nich 39 % zomrie, čo je asi 500 ľudí,“ tvrdia analytici a zodpovedným vyčítajú, že nekonali racionálne voči rodičom a starým rodičom.

Medzi politikmi boli aj mladšie ročníky. Analytici im to vyčítajú. – Foto: tasr

„Všetci politici, ktorí sa nechali očkovať, zobrali túto možnosť vašim rodičom a vašim starým rodičom. Pochopili to vo všetkých racionálnych krajinách a preto bol britský premiér očkovaný včera (pozn. 19. marca) ako 30 000 001. Pani Merkelová na vakcínu čaká a u nás má už po očkovaní celá sada mladých ministrov a ich tajomníkov,“ zdôraznili odborníci.

Podľa analytikov sa to ale stále dá napraviť. „V každom testovacom stredisku MOM je minimálne 1 zdravotník. Ak by sme alokovali (a aj ich zaplatili) tieto kapacity namiesto nezmyselného testovania ľudí mimo ohnísk (celý juh Slovenska) na očkovanie seniorov, tak zachránime životy. Ale my testujeme tempom 1 milión testov za 4-5 dní, cez víkend za 3 dni,“ prízvukujú s tým, že ministerstvo zdravotníctva nezaujíma zníženie úmrtí v čo najkratšom čase.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Analytik natvrdo: Títo zobrali možnosť očkovať sa vašim rodičom!

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti